Jak nitkować przestrzenie międzyzębowe?

Czy na pewno wiesz, jak używać nici dentystycznych? Dlaczego nitkowanie przestrzeni miedzyzębowych jest równie ważne, jak szczotkowanie zębów?
/ 29.07.2014 10:14

nitkowanie przestrzeni międzyzębowych

Fot. Fotolia

Dlaczego nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest ważne?

Ze wszystkich czynności pielęgnacyjnych jamy ustnej najtrudniej przekonać pacjentów do prawidłowego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Każdy pacjent musi mieć świadomość, że podczas  szczotkowania można oczyścić jedynie 3 z 5 powierzchni zębów, dlatego też oczyszczanie powierzchni międzyzębowych powinno stać się niezbędną składową codziennych zabiegów higienicznych.

Używanie samej szczoteczki do zębów redukuje w najlepszym przypadku tylko około 60% płytki nazębnej, a najgorsze warunki higieniczne panują właśnie w przestrzeniach międzyzębowych.

Wynikają one ze specyficznej budowy anatomicznej na powierzchniach stycznych, która sprzyja rozwojowi nie tylko zapaleń dziąsła i przyzębia, ale także próchnicy zębów. Wybór środków pomocniczych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych zależy od morfologicznych warunków przestrzeni oraz sprawności manualnej pacjenta. Istnieje szeroki asortyment przyborów służących do oczyszczania powierzchni stycznych. Należą do nich między innymi:

  • nitka i taśma dentystyczna,
  • szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe,
  • irygatory wodne.

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych: woskowane, niewoskowane, przesączone środkami antybakteryjnymii, fluorem, środkami zapachowymi(mięta). Absolutną nowością są wybielające nitki dentystyczne wspaniale usuwające przebarwienia z przestrzeni międzyzębowych, a więc miejsc, w których w pierwszej kolejności dochodzi do odkładania się osadu.

Używając nitek woskowanych musimy pamiętać o tym, że pozostawiają one cienką powłokę wosku na pow. stycznych, co utrudnia wnikanie fluoru zawartego w pastach do zębów. Należy więc ją stosować zawsze po szczotkowaniu zębów, aby nie utrudniać wnikania fluoru z pasty do oczyszczonych pow. stycznych.

Zobacz także: Jak używać flossera?

Używanie nici dentystycznych pomaga wcześniej wykryć próchnicę

Nitka dentystyczna w ręku pacjenta może doskonałym środkiem diagnostycznym wczesnych lub ukrytych zmian próchnicowych oraz nieprawidłowości na powierzchniach stycznych. Strzępiąca się nitka powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może świadczyć o obecności ukrytego ubytku, nawisającego wypełnienia oraz kamienia nazębnego, szczególnie tego poddziąsłowego.

Nieprawidłowe posługiwanie się nicią dentystyczną może być niebezpieczne dla nabłąka łączącego, przyczepu łącznotkankowego, brodawek dziąsłowych a więc dla tkanek przyzębia, dlatego też niezmiernie ważne jest poinstruowanie każdego pacjenta na temat nitkowania.

Nić dentystyczna musi być uchwycona silnie, co zapewni dobrą kontrolę nad nią i zapewnienie odpowiedniego nacisku niezbędnego do oczyszczania. Pacjent powinien być poinformowany o odcięciu odpowiedniej długości nici, czyli ok 40-50 cm, nawinięciu na palce środkowe lub wskazujące tak, aby po uchwyceniu nitki między palce a kciuki, naprężoną nitkę o dł. 4 cm wprowadzić do przestrzeni międzyzębowej.

Każda powierzchnia styczna zęba, po której przesuwa się nić powinna być oczyszczona innym, czystym fragmentem nici, aby nie przenosić flory bakteryjnej z jednej przestrzeni do drugiej.

Zamiast nawijania nitki lub taśmy na palce, można je umieścić w specjalnym uchwycie do nici – flosserze, dzięki któremu nitkowanie może stać się prawdziwą przyjemnością.Niektóre z uchwytów posiadają wymienne główki, dozownik długości nici oraz ostrze do jej odcinania. Na rynku dostępne są flossery w praktycznej torbie na suwak, idealne do torby, po to aby zawsze mieć je pod ręką. Flosser jest szczególnie wskazany przy oczyszczaniu powierzchni stycznych zębów w przestrzeni międzyzębowej w bocznych odcinkach uzębienia.

Każdy pacjent podczas profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym powinien być przeszkolony i poinformowany o konieczności pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych oraz o korzyściach z tego wynikających. Ogromny wybór produktów na polskim rynku sprawi, że każdy wybierze coś idealnego dla siebie.

Autor: lek. dentysta Paulina Wojas, stomatolog współpracująca z Fundacją Wiewiórki Julii, ekspert marki Jordan.

Zobacz także: Szczoteczki interdentalne - jak czyścić nimi przestrzenie międzyzębowe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!