W tym roku postaw na profilaktykę. Jeśli masz mieć jakiś zabieg, sprawdź, którą porę roku wybrać (jeżeli masz taką możliwość), aby zminimalizować ryzyko powikłań. Możesz też ustalić, że np. z okazji urodzin wykonasz mammografię, cytologię lub USG piersi. To prezent nie tylko dla ciebie, ale i twojej rodziny. Czytaj uważnie lokalne dzienniki i „Panią Domu”: dowiesz się z nich o bezpłatnych badaniach w twojej przychodni.
WIOSNA
Marzec, kwiecień, maj
Usuwanie znamion i pajączków. Wczesną wiosną najlepiej poddać się zabiegowi usuwania podejrzanych znamion oraz rozszerzonych naczynek krwionośnych (tzw. pajączków). W tym czasie panują bowiem najlepsze warunki atmosferyczne (nie jest ani za gorąco, ani za zimno) sprzyjające szybkiemu powrotowi do zdrowia.
Ważne badania. Zwykle w pierwszy poniedziałek maja obchodzony jest Melanoma Day, czyli dzień zapobiegania czerniakowi. W tym dniu organizowane są bezpłatne badania skóry. Informacje, kiedy i gdzie będą one przeprowadzane, znajdziesz w lokalnej prasie.
Czerwiec, lipiec, sierpień
Urlop dla zdrowia. Wybierz takie miejsce na wypoczynek, abyś przy okazji poprawiła stan swojego zdrowia. Np. pobyt nad morzem polecany jest osobom, zestresowanym, a także tym, które często cierpią na schorzenia układu oddechowego, łatwo się przeziębiają. Z kolei wakacje w górach dobrze zrobią m.in. chorym na astmę i atopowe zapalenie skóry.
Szczepienia. Pomyśl o nich nie tylko wówczas, gdy wybierasz się w tropiki. Jeśli twoje dzieci jadą na obóz lub kolonie, warto je zaszczepić przeciw WZW typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa) oraz meningokokom.
Wrzesień, październik, listopad
Zapobiegaj przeziębieniu i grypie. Od września zacznij wzmacniać układ odpornościowy. Codziennie pij tran, spaceruj, aby dostarczyć organizmowi witaminy D. Jedz dużo owoców i warzyw. Najpóźniej w listopadzie zaszczep się przeciw grypie.
Bezpłatne badania. We wrześniu przypada Światowy Dzień Serca. Skorzystaj w tym dniu z bezpłatnych badań (EKG, ciśnienia, poziomu cholesterolu i cukru we krwi). Październik tradycyjnie jest obchodzony jako miesiąc profilaktyki raka piersi. W tym czasie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych oraz USG piersi.
Styczeń, luty, grudzień
Czas na odczulanie. Jeśli ty albo twoje dziecko cierpicie na alergię, zwłaszcza na pyłki (wziewną), zima to najlepszy czas, by zacząć zabiegi odczulania. Polegają one na podawaniu (doustnie lub w zastrzykach) niewielkich, a następnie rosnących dawek substancji, które powodują uczulenie.
Szczepionka. Zimą powinnaś zacząć cykl szczepień przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Dzięki temu zapewnisz sobie pełną ochronę przed wiosną, kiedy kleszcze zaczynają żerować. Należy przyjąć trzy dawki szczepionki (odstępy między dawkami określa producent preparatu).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!