Jak przebiega migrena z aurą?

Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia
„Aura” jest to zespół odwracalnych zaburzeń neurologicznych poprzedzający napad bólu u chorych na migrenę. Jak rozpoznać, że zbliża się migrena? Czy można przerwać zbliżającą się migrenę?
/ 17.07.2017 15:15
Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia

Jak powstaje aura migrenowa?

Dokładne przyczyny wystąpienia aury migrenowej nie są poznane. Obecnie najistotniejszy wydaje się być samoistny proces toczący się w komórkach nerwowych, o nieznanym bliżej przebiegu.

Niektórzy uznają też zaburzenia kurczliwości naczyń za pierwotny czynnik sprawczy. W takim ujęciu do powstania aury dochodzi w wyniku spadku przepływu krwi przez poszczególne obszary mózgu. Dotyczyć to może np. kory wzrokowej, w której mieści się ośrodek wzroku. Spadek przepływu spowodowany jest przez samoistny skurcz tętniczek mózgu.

Czym objawia się aura?

W klasycznej aurze objawy narastają przez 5 do 20 minut i trwają prze około godzinę. Następnie po krótkotrwałym ustąpieniu dolegliwości dochodzi do napadu bólowego.

Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia.

Czasami objawy wzrokowe mogą być bardziej nasilone, aż do podwójnego widzenia i przejściowej utraty wzroku na jedno oko.

Rzadziej opisywane są objawy dotyczące innych układów: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, upośledzenie czucia po jednej połowie ciała, niedowłady, niewyraźna mowa, upośledzenie słuchu czy nawet zaburzenia świadomości. Należy podkreślić, że aura charakteryzuje się odwracalnością objawów.

Zazwyczaj chorzy opisują mroczek migoczący. Oznacza to, że nagle w polu widzenia pojawia się błyszcząca i powiększająca się plama, której towarzyszą ubytki w polu widzenia, rozbłyski i zygzaki.

Warto wiedzieć: Jakie leki stosuje się w napadzie migreny?

Co jeżeli objawy aury nie ustępują?

W takim przypadku konieczne jest wykluczenie udaru mózgu. Warto zauważyć, że objawy udaru mogą przypominać aurę – charakterystyczne są zwłaszcza niedowłady, zaburzenia równowagi i mowy. Przedłużających się objawów aury nie wolno lekceważyć! Czasem może być to także efekt rzadkiego powikłania tzw. migrenowego zawału mózgu. Pod tym pojęciem rozumie się utrzymywanie się jednego z objawów przez 7 dni i uwidocznienie w badaniach obrazowych ognisk niedokrwiennych.

Jak rozpoznać objawy migreny?

Czy aura zawsze musi poprzedzać ból głowy?

Niekoniecznie. Zdarza się, że objawy migreny ograniczają się do np. zaburzeń widzenia i ostatecznie nie dochodzi do bólu głowy. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko.

Polecamy: Kiedy ból głowy może zwiastować nowotwór?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA