Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Nauka mycia zębów jest bardzo ważna! Warto jej uczyć już od najmłodszych lat! fot. Fotolia
Wiele dzieci, tak jak wielu dorosłych, boi się dentysty. Jak przekonać dziecko, że wizyta u stomatologa nie jest niczym strasznym i nie wiąże się z bólem? O czym należy pamiętać, troszcząc się o zęby malucha? O higienę jamy ustnej dziecka zacznij dbać już w domu.
Nauka mycia zębów jest bardzo ważna! Warto jej uczyć już od najmłodszych lat! fot. Fotolia

To nic nie boli!

„Nie bój się, nic nie będzie bolało” – takimi słowami rodzic nieświadomie nastawia dziecko negatywnie przeciw dentyście. Zapamiętuje ono „bać się” i „boleć”, co zwiększa jego stres” – uważa lek. stom. Izabela Walewander, zajmująca się leczeniem dzieci w katowickiej Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka. O czym należy pamiętać, troszcząc się o zęby maluchów?

Ilu dorosłych boi się dentysty, bo tkwią w nich traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa? Nieprzyjemny zapach gabinetu, groźne narzędzia i ból zapadły wielu w pamięć tak skutecznie, że strach przed stomatologiem przenoszą na swoje dzieci.

Na szczęście ich wspomnienia mogą być zgoła różne – mają dziś szansę odwiedzić dentystę, który na wstępie proponuje obejrzenie bajki i zabawę, gdy nadchodzi czas leczenia, uspokaja dziecko gazem rozweselającym, a po wszystkim nagradza prezentem. Zanim to jednak nastąpi, przygotowania do wizyty dziecka u stomatologa, szczególnie tej pierwszej, powinno się rozpocząć w domu.

Zobacz też: Dentofobia - gdy boisz się dentysty

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Należy rozmawiać z dzieckiem w sposób pozytywny, mówić o tym, że wizyta będzie miłą przygodą, nie wolno używać negatywnych sformułowań, które spotęgują strach przed nieznanym.

Bezcenny jest dobry przykład dorosłych i regularne wspólne szczotkowanie z maluchami zębów, w ramach którego można wprowadzić system nagród, np. naklejek, a także pozwolić dziecku wybrać dla siebie szczoteczkę i pastę.

W oswajaniu pociechy z myślą o pierwszej wizycie pomocny może się też okazać zestaw małego dentysty, który przybliży pracę stomatologa przez zabawę. Jak się okazuje, w taki sam sposób można ją przedstawić także w gabinecie dentystycznym.

„Pierwsze pozytywne wrażenie wróży zazwyczaj sukces leczenia. Dziecko jest pacjentem, który wymaga dużo cierpliwości, uwagi oraz kreatywności, dlatego ważne jest, aby przy współpracy z nim szczególną uwagę zwrócić na komunikację niewerbalną. Istotą sukcesu są spokojne gesty oraz leczenie w formie zabawy” – uważa lek. stom. Izabela Walewander.

Zobacz też: Jak leczyć wady zgryzu u dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA