Zaczerwienione, opuchnięte i krwawiące dziąsła mogą być zwiastunami chorób przyzębia, które według Światowej Organizacji Zdrowia są jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób ludzkości. Dowiedz się więcej o tej dolegliwości.
fot. Fotolia
Kto jest najbardziej narażony na choroby przyzębia?
Szczególnie narażone są na nie osoby, które borykają się z:
-
cukrzycą,
-
zaburzeniami hormonalnymi,
- niedoborem witamin,
- palą papierosy,
- źle się odżywiają,
- narażone na stres w codziennym życiu.
Zwiększoną podatność na występowanie chorób przyzębia mają też kobiety w ciąży i młodzież w okresie dojrzewania oraz osoby z wadami zgryzu.
Jak rozpoznać objawy chorób przyzębia?
Pierwsze objawy chorób przyzębia trudno rozpoznać, bo nie powodują bólu. Dlatego należy dokładnie się przyglądać swojej jamie ustnej. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kolor naszych dziąseł. Jeśli są mocno zaczerwienione i nadwrażliwe, a przy myciu zębów krwawią, świadczyć to może o ich stanie zapalnym. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja stomatologiczna.
Jak możesz leczyć pierwsze objawy chorób przyzębia domowymi sposobami?
Ale zanim zajmie się nami specjalista, zniwelować pierwsze objawy chorób przyzębia można za pomocą domowych sposobów, stosując środki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, jak np. żele, płukanki lub specjalne pasty do zębów. Ich stosowanie nie usuwa przyczyny choroby i nie zatrzymuje jej, ale pomaga uśmierzyć ból dziąseł.
Na podstawie materiałów prasowych Dentim Clinic
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!