W naszym organizmie znajduje się ponad sto hormonów – tyle, przynajmniej na razie, odkryli naukowcy, choć nie mają pewności, czy tego typu związków nie ma jeszcze więcej. A ponieważ połączone są w mocno skomplikowaną sieć powiązań, czasem wystarczy, że niedobór lub nadmiar jednego z nich, by cały porządek hormonalny organizmu został zachwiany.
Skąd się biorą zaburzenia hormonalne?
To przysadka mózgowa decyduje, ile i jakiego hormonu potrzebuje nasz organizm. Jest hormonalnym centrum dowodzenia kontrolowanym przez podwzgórze. Do przysadki docierają informacje o zapasach hormonów i ich niedoborze. O tym, czy ilość hormonów jest wystarczająca, decyduje właśnie podwzgórze. Czasami jednak organizm nie może sobie sam poradzić z utrzymaniem porządku hormonalnego. Wówczas pojawiają się objawy, które nawet dla lekarza mogą stanowić zagadkę. Dlatego podpowiadamy, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę i jakie badania wtedy wykonać.
Dowiedz się więcej o zaburzeniach hormonalnych prowadzących do obniżenia płodności z naszego forum medycznego.
Czytaj także:
5 wczesnych objawów cukrzycy
Te zmiany na paznokciach świadczą o chorobie Zaburzenia hormonalne a ciąża - co warto wiedzieć?
7 objawów zaburzeń hormonalnych, które powinny skłonić Cię do zrobienia badań:
Artykuł z "Pani Domu"
Częste złamania - zbadaj poziom parathormonu
Zbadaj poziom parathormonu. Nadmierne ilości tego hormonu mogą przyspieszyć proces niszczenia tkanki kostnej. Wówczas kości stają się porowate, kruche i podatne na złamania. Wyrównanie poziomu hormonu pomoże uniknąć złamań.
Co, jeśli wynik badania nie jest prawidłowy? Prócz przyjmowania leków zleconych przez lekarza, pamiętaj o diecie wzmacniającej kości. Jedz jak najwięcej produktów nabiałowych, bo są bogate w wapń, oraz ryb, ponieważ obfitują w wit. D, która umożliwia wchłanianie tego pierwiastka.
Chudniesz lub tyjesz bez powodu - zbadaj poziom TSH
Objawy zaburzeń hormonalnych: zmiana wagi bez powodu
Zbadaj poziom TSH. Podwyższony poziom TSH może oznaczać niedoczynność tarczycy (jednym z jej objawów jest nadmierne tycie), natomiast obniżony – nadczynność tarczycy (chorzy chudną, jedząc tyle co zwykle).Co, jeśli wynik badania nie jest prawidłowy? Konieczne będzie przyjmowanie leków. W przypadku niedoczynności warto też stosować dietę niskokaloryczną. A gdy problemem jest nadczynność – dietę wysokoenergetyczną, ale z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych.
Wzmożone pragnienie - zbadaj poziom insuliny
Objawy zaburzeń hormonalnych: wzmożone pragnienie
Zbadaj poziom insuliny. Jeśli insuliny jest za mało lub organizm jest oporny na ten hormon, glukoza nie może dotrzeć do komórek i pozostaje we krwi. A to prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2. Jeśli dodatkowe badanie potwierdzi podniesiony cukier, na pewno mamy do czynienia z cukrzycą.Osoby chore na cukrzycę muszą znajdować się pod opieką diabetologa. Na pewno konieczna będzie zmiana diety na niskocukrową, codzienna aktywność fizyczna (zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę), a w wielu przypadkach – przyjmowanie leków.
Kołatanie serca - zbadaj poziom adrenaliny
Zbadaj poziom adrenaliny. Adrenalina to hormon stresu. Skutkami jej zwiększonego wydzielania są: szybsze bicie serca, pocenie się i wzrost ciśnienia, co objawia się właśnie kołataniem serca. Utrzymujący się wysoki poziom tego hormonu, może sprzyjać rozwojowi nadciśnienia.
Podniesiony poziom adrenaliny zwykle jest efektem życia w stresie. Aby go obniżyć, warto stosować techniki relaksacyjne – mogą to być: spacer, gimnastyka, hobby. Lepiej też ograniczyć papierosy, alkohol i napoje zawierające kofeinę.
Zaburzenia miesiączki - zbadaj poziom prolaktyny
Objawy zaburzeń hormonalnych: nieregularne miesiączki
Zbadaj poziom prolaktyny. Podwyższony poziom świadczy o prolektynemii, która m.in. odpowiedzialna jest za zatrzymanie miesiączki i osłabienie płodności. Może być spowodowany gruczolakiem przysadki mózgowej lub (częściej) stresem.Co, jeśli wynik badania nie jest prawidłowy? Konieczne jest przyjmowanie leków. Na pewno dobrze ci też zrobi wypoczynek – ograniczenie stresu powinno obniżyć poziom prolaktyny. Jeśli za prolaktynemię odpowiada gruczolak i ma on powyżej 10 mm, trzeba go usunąć.
Brak ochoty na seks - zbadaj poziom estrogenu
Objawy zaburzeń hormonalnych: brak ochoty na seks
Zbadaj poziom estrogenu. Poziom tego hormonu zaczyna stopniowo spadać po 35. roku życia. To naturalny proces, który swoją kumulację osiąga w okresie menopauzy (czyli koło pięćdziesiątki). Jeśli spadek estrogenów powoduje nieprzyjemne objawy, można go uzupełniać.Co, jeśli wynik badania nie jest prawidłowy? Aby wyrównać poziom hormonów, konieczne jest przyjmowanie leków (dawkę ustala się indywidualnie). Często niedoborom estrogenów towarzyszy suchość pochwy. Pokonać ją można, stosując miejscowo preparaty z estrogenami (na receptę) lub żele intymne.
Nadmierne owłosienie - zbadaj poziom testosteronu i jego pochodnych
Objawy zaburzeń hormonalnych: nadmierne owłosienie
Zbadaj poziom testosteronu. Podniesiony testosteron może wskazywać na zespół policystycznych jajników (PCOS) lub przerost nadnerczy, które często objawiają się nadmiernym owłosieniem. Może także pojawić się w wyniku stosowania sterydów, a nawet leków obniżających ciśnienie.Co, jeśli wynik badania nie jest prawidłowy? Konieczne będzie przyjmowanie leków, które ustabilizują poziom hormonów. W przypadku PCOS konieczne bywa usunięcie guzów macicy. Na własną rękę możesz stosować depilację, najlepiej laserową.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!