Skąd się bierze biegunka podróżnych?
Biegunka podróżnych to jedna z najczęstszych chorób pojawiających się u turystów zwiedzających egzotyczne terytoria Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej. W tych rejonach dotyka ona średnio 20-40% podróżników.
Groźnie brzmiące potoczne nazwy tego schorzenia (np. zemsta Faraona/Sułtana, klątwa Montezumy, galop gringo) na pewno nie są przesadzone. Biegunka, nawet jeśli jej przebieg jest łagodny, a dolegliwości ustępują po kilku dniach, skutecznie potrafi uprzykrzyć pobyt w tropikach ze względu na wyjątkowo nieprzyjemne objawy żołądkowo-jelitowe.
Najczęściej przyczyną biegunki podróżnych są złe warunki sanitarne panujące w danym rejonie, a także brak zastosowania odpowiednich praktyk higieny w kontekście spożywania posiłków.
Jak zapobiegać biegunce podróżnych?
- Gdy wybierasz posiłki i napoje, pamiętaj o zasadzie „ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij".
- Wybieraj wodę mineralną i inne napoje sprzedawane w fabrycznych opakowaniach.
- Unikaj lodu niewiadomego pochodzenia dodawanego do napojów, np. drinków.
- Myj, wycieraj i obieraj owoce i warzywa przed spożyciem.
- Zrezygnuj z posiłków serwowanych w publicznych jadłodajniach, straganach itp.
- Unikaj mleka, nabiału, sosów.
- Unikaj niedogotowanego mięsa i owoców morza.
- Myj zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.
- Często myj ręce mydłem i dokładnie wycieraj.
Zobacz też: Biegunka w podróży - poradnik
Jak leczyć biegunkę w czasie podróży?
Jeśli zemsta Faraona jednak nas dosięgnie, kluczową sprawą jest zapobieganie odwodnieniu organizmu, zwłaszcza jeśli temperatura otoczenia jest wysoka, a na biegunkę cierpi dziecko lub osoba starsza.
Najlepiej w takim przypadku spożywać duże ilości wody mineralnej lub innych napojów sprzedawanych w fabrycznych opakowaniach. Pomocne mogą być także specjalne doustne preparaty nawadniające, które zawierają szereg substancji przywracających równowagę w organizmie. Uciążliwe objawy żołądkowo-jelitowe można zwykle zwalczyć za pomocą preparatów hamujących perystaltykę jelitową oraz właściwie dobranych środków przeciwbakteryjnych.
Sposób postępowania w przypadku zaistnienia biegunki podróżnych (w tym zasady stosowania odpowiednich leków) warto skonsultować przed wyjazdem podczas wizyty w placówce medycyny podróży.
Warto pamiętać, że „egzotyczne" drobnoustroje, obecne w posiłkach, mogą spowodować nie tylko biegunkę podróżnych, ale także szereg innych, zagrażających zdrowiu i życiu schorzeń, m.in.:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A),
- dur brzuszny,
- cholerę,
- poliomyelitis (choroba Heinego-Medina).
Przeciwko wszystkim wymienionym powyżej chorobom dostępne są szczepionki.
Zobacz też: Jaką stosować dietę podczas tzw. biegunki podróżnych?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!