Jak zlikwidować zajady?

Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę w kontakcie z promieniami słonecznymi?/ fot. Fotolia
„Żeby mieć piękne usta, wypowiadaj piękne słowa” – namawiała aktorka Audrey Hepburn. Czasem jednak, mimo lawiny urokliwych wypowiedzi, wygląd ust pozostawia wiele do życzenia, bowiem w ich kącikach pojawiają się mało atrakcyjne zajady. Jak pozbyć się zajadów?
/ 01.07.2011 11:50
Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę w kontakcie z promieniami słonecznymi?/ fot. Fotolia

Jak wyglądają zajady?

Zajady to małe ranki tworzące się w kącikach ust – najczęściej po jednej i drugiej stronie. Początkowo są małymi bąbelkami, ale z czasem zaczynają pękać i przechodzą w trudno gojącą się, bolesną zmianę. Nieleczony stan zapalny może utrzymywać się nawet kilka tygodni, dlatego zajadów nie należy bagatelizować i liczyć na ich samoistne ustąpienie.

Zobacz też: Opryszczka, zimno, skwarka... Nigdy więcej!

Skąd się biorą zajady?

Pora roku, temperatura czy warunki atmosferyczne wbrew obiegowym opiniom nie mają nic wspólnego z powstawaniem zajadów.

Wszystkiemu winne są drożdżaki (grzyby), osłabiona odporność, cukrzyca albo brak witamin z grupy B w organizmie. Inną przyczyną tworzenia się zmian może być podrażnianie błon śluzowych jamy ustnej, np. przez protezy dentystyczne lub niewłaściwie dobraną, zbyt mocną pastę do zębów.

Zobacz też: dział Choroby skóry

Jak z nimi walczyć?

W związku z tym, że zajady są bolesne, gdy pękają, utrudniają swobodną mowę czy uśmiechanie. Pierwsze leczenie jest zatem najczęściej wymierzone w likwidację dyskomfortu i objawów.

Łuszczenie skóry złagodzą balsamy bogate w witaminę A i E, które należy stosować kilka – kilkanaście razy dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest także miód, który można rozprowadzić w kącikach ust tuż przed snem. Trzeba także pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej i powstrzymać się od rozdrapywania ranek oraz usuwania strupków.

Długotrwałą ulgę i wyleczenie zajadów przyniesie uzupełnienie jadłospisu o potrawy bogate w witaminy. W aptece dostępne są bez recepty suplementy diety zawierające witaminy z grupy B.

Spożywanie kawy, alkoholu czy dużej ilości cukru nie jest wskazane. Doskonałym zamiennikiem będą natomiast zielone warzywa, piekarskie drożdże, rośliny strączkowe, a także przetwory mleczne zawierające żywe kultury bakterii.

Jeśli jednak walka z zajadami jest trudna i nie przynosi spodziewanych efektów, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA