Jakie badania przesiewowe w raku jelita grubego?

Jakie badania przesiewowe w raku jelita grubego?
W przypadku raka jelita grubego, który jest jednym z najczęstszych nowotworów i cechuje się wysokim współczynnikiem umieralności, badania przesiewowe mają podstawowe znaczenie. Zaleca się, aby każdy chory niezależnie od płci od 50 roku życia miał wykonywane badanie kału na krew utajoną co roku oraz kolonoskopię co 10 lat.
/ 15.10.2010 02:32
Jakie badania przesiewowe w raku jelita grubego?

Badanie kału na krew utajona powinno być wykonywane systematycznie, raz na rok. Wynik dodatni stanowi wskazanie do kolonoskopii. Kolonoskopia to badanie endoskopowe całego jelita grubego, wykonywane specjalnym giętkim aparatem. U osób obciążonych zwiększonym ryzykiem zachorowania badania przesiewowe rozpoczyna się wcześniej i wykonuje częściej. I tak zaleca się wykonywanie badań przesiewowych osobom w wieku 40 – 65 lat, które mają, co najmniej jednego krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. A w przypadku osób gdzie występuje rodzinny rak jelita grubego, kolonoskopię wykonuje się od 25 roku życia i powtarza, co 2 – 3 lata. Jeśli w trakcie badania wykryje się polipy, które często są punktem wyjścia nowotworu, badania należy powtarzać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA