Zapobiegaj zagrożeniom
Obserwując mamę na co dzień, będziesz mieć znacznie większe szanse na zachowanie zdrowia na długo. Patrząc na nią, możesz wykryć także swoje słabe punkty i bardziej zwracać na nie uwagę. Mama cierpi na nadciśnienie? To sygnał dla ciebie, by zadbać o serce. Wcześnie zaczęła przekwitać? To samo może dotyczyć ciebie. Genetycy twierdzą nawet, że w 60 proc. dziedziczymy swoją osobowość! Jeśli więc twoja mama ciągle się zamartwia, zastanów się, czy i ty tak nie postępujesz! Pamiętaj jednak, że geny to nie wszystko. Widząc, jakie zagrożenia cię czekają, możesz im zapobiec, jednocześnie pomagając też mamie dbać o zdrowie.Nasze rady, choć skierowane do córki, mogą być stosowane również przez mamy. Większość wskazówek nie tylko pomaga zapobiegać chorobom, ale i łagodzić ich dolegliwości.
1. Kłopoty z tarczycą
Konkretne choroby tarczycy nie są dziedziczne, za to skłonność do kłopotów z tym gruczołem już tak. Co zatem powinnaś robić, gdy twoja mama ma problemy z tarczycą?- Zwróć uwagę na objawy, np. zmęczenie, problemy z koncentracją, szybkie tycie – mogą one świadczyć o tym, że tarczyca szwankuje.
- Badaj hormony, szczególnie po ciąży (bywa ona punktem zapalnym chorób tarczycy).
2. Problemy z sercem
Choroby układu krążenia w 50–90 proc. przebiegają rodzinnie. Wiadomo jednak, że na ich rozwój ogromny wpływ mają dieta i styl życia. Jeśli więc twoja mama ma kłopoty z sercem, ty zawczasu takim problemom zapobiegaj.- Rzuć palenie. Dym tytoniowy uszkadza ściany tętnic i przyczynia się do miażdżycy.
- Jedz zdrowo. Ograniczaj tłuszcze zwierzęce i sól (maksymalnie do 5 g dziennie).
- Badaj się. Kontroluj poziom cholesterolu, trójglicerydów (raz w roku po 35. roku życia), a co pół roku mierz ciśnienie tętnicze.
3. Dolegliwości trawienne
Także w tym przypadku geny mają swoje znaczenie. Sprawa dotyczy szczególnie schorzeń jelita grubego. Wiadomo np. że dziedziczy się skłonność hemoroidów (możemy mieć genetycznie słabsze mięśnie zwieracza).- Nie dopuszczaj do zaparć (silne parcie na stolec może powodować hemoroidy). Sięgaj po warzywa, owoce i produkty zbożowe.
4. Migrenowe bóle głowy
Aż 70 proc. córek kobiet, które cierpią z powodu migren, zmaga się z tym samym problemem. Co ciekawe, dolegliwość ta może się uaktywnić do 60. roku życia. Więc u córki może wystąpić wcześniej niż u matki! Co robić, aby jej zapobiec?- Ostrożnie z dietą. Wiadomo, że do ataków choroby przyczynia się głód oraz niektóre pokarmy, m.in. zawierające glutaminian sodu, peklowane mięsa, sery pleśniowe.
- Unikaj przemęczenia. Staraj się regularnie sypiać i odreagowywać stres.
5. Osteoporoza
Jeśli twoja mama ma ten problem z kośćmi, istnieje 50-procentowe ryzyko, że i ciebie to czeka.- Wapń plus D3. Jak najczęściej sięgaj po produkty bogate w te składniki. Jedz m.in. chudy nabiał i ryby morskie.
- Zrób densytometrię. Jeśli bolą cię kości, poproś lekarza o skierowanie na to badanie.
6. Powikłana ciąża
Ciąża u córki często przebiega podobnie jak u matki. Jeśli u jednej skończyła się przedwcześnie, podobnie może być i u drugiej. To samo dotyczy porodu naturalnego.- Bądź pod opieką lekarza. Jeśli ginekolog będzie cię widział co miesiąc w swoim gabinecie, na pewno nic nie umknie jego uwadze. Będziesz bezpieczna i ty, i dziecko.
- Dbaj o sobie. Zdrowo się odżywiaj i nie przemęczaj – to pomoże ci donosić ciążę.
7. Alergia przekazywana w genach
Do tej pory zidentyfikowano kilkadziesiąt genów odpowiedzialnych za powstawanie uczuleń. Badania nad alergią trwają nadal, ale już wiadomo, że jeśli choruje mama prawdopodobieństwo pojawienia się alergii u dziecka jest większe (40 proc.) niż wtedy, kiedy choruje ojciec (30 proc.). Jeżeli alergikami są obydwoje rodzice, ryzyko, że dziecko będzie uczuleniowcem, wynosi 66 proc.Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!