Jakie pyłki wywołują alergię

Jakie pyłki wywołują alergię
Niektóre rośliny mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy. Sprawdź kalendarz pylenia.
/ 13.01.2014 14:26
Jakie pyłki wywołują alergię
Pyłki roślin wiatropylnych mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy. Są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Na spacery najlepiej chodzić rano, po rosie, lub po deszczu (warto założyć dziecku czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne). Po powrocie do domu wierzchnią odzież należy zdjąć, a skórę opłukać wodą. Warto też śledzić prognozy pylenia, podawane w telewizji i gazetach lub zapoznać się z kalendarzem pylenia.

Jakie leki mogą pomóc
Jeśli unikanie kontaktu z pyłkami okazuje się nie dość skuteczne, należy zastosować odpowiednie leczenie. Dziecku najlepiej podać doustne leki przeciwhistaminowe lub stosowane miejscowo krople (do nosa lub do oczu). Choć można je kupić bez recepty, warto ich dobór pozostawić doświadczonemu lekarzowi. Jeśli leki nie pomagają, należy rozważyć możliwość poddania się odczulaniu.

Album pylących roślin
Leszczyna
- kwitnie nawet w połowie stycznia. Rośnie w lasach, zaroślach. Osoby uczulone nie powinny przebywać w okresie pylenia w pobliżu działek i ogrodów. Pyłek leszczyny wykazuje reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i olchy, co oznacza, że osoba uczulona na pyłek leszczyny ma objawy pyłkowicy także w okresie pylenia olchy i brzozy. Część osób uczulonych na pyłek leszczyny ma objawy alergii lub nietolerancji po zjedzeniu orzechów laskowych (nawet w czekoladzie).

Olcha - rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwitnie przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi (w południowo-zachodniej Polsce w pierwszej dekadzie lutego). Objawy uczulenia na pyłek olchy nie są zbyt częste, wykazują jednak reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i leszczyny.

Brzoza - kwitnie zwykle na przełomie marca i kwietnia. Pyłek brzozy jest po pyłku traw najczęstszą przyczyną pyłkowicy. Częste są też reakcje krzyżowe pomiędzy alergenami pyłku brzozy, a pyłkiem leszczyny i olchy. U 1/3 osób uczulonych na pyłek brzozy występuje nietolerancja owoców drobnopestkowych (jabłka, gruszki, czereśnie). Objawia się to pieczeniem warg, podniebienia, opuchnięciem warg, czasem zaostrzeniem objawów pyłkowicy.

Topola - kwiaty rozwijają się wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Uczulenie na pyłek topoli nie jest zbyt częste. Okres owocowania topoli zbiega się z początkiem pylenia traw. Wielu uczulonych na pyłek traw sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących w tym czasie jest biały puch topoli (błędnie uważany za jej pyłek).

Babka zwyczajna - roślina wszędobylska. Kwitnie od kwietnia do września. Uczuleniu na pyłek babki towarzyszy często nadwrażliwość na pyłek innych gatunków roślin.

Komosa biała (lebioda) - pospolity chwast. Wytwarza nawet do 100 tys. drobnych kwiatów, rozwijających się od lipca do sierpnia. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje objawy o dużym nasileniu.

Bylica pospolita - rośnie na nieużytkach, w rowach. Niepozorne wiatropylne kwiaty (ich liczba przekracza 140 tys.) pojawiają się od lipca do września. Odpowiadają za większość objawów pyłkowicy późnym latem. Największe stężenie pyłku jest tuż przy ziemi.

Pokrzywa zwyczajna - rośnie w lasach, ogrodach. Kwitnie od czerwca do sierpnia, ma długi okres pylenia, wytwarza ogromne ilości pyłku, ale uczulenia na niego są rzadkie.

Mniszek (popularnie mlecz) - również może uczulać. Ponieważ jednak jest owadopylny i ma ciężki pyłek, tylko wyjątkowo wywołuje objawy uczulenia (np. gdy alergik położy się wśród kwiatów).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA