POChP jako choroba postępująca
Od momentu zdiagnozowania choroby, POChP powoduje stopniowe uszkodzenie płuc. Dzieje się tak w wyniku występowania przewlekłej reakcji zapalnej. Choroba z subtelnych objawów może dawać coraz większe stopniowo prowadząc do niepełnosprawności a w rezultacie do śmierci. Nie musi jednak tak być - możesz znacząco zwolnić postęp choroby dzięki zachowaniom prozdrowotnym - rzuceniu palenia, przestrzeganiu zasad ochrony osobistej w pracy czy zwiększeniu czasu przebywania na świeżym powietrzu.
Przeczytaj: Jak dotlenić organizm poprzez ćwiczenia?
Prognoza w badaniach
Oznaczono specyficzne czynniki, które nasilają ryzyko bardzo ciężkiej postaci POChP. Szanse na niekorzystny rozwój choroby występują w przypadku silnej reakcji skurczowej oskrzeli przy złych wynikach badań spirometrycznych. Badania te wskazują na stan układu oddechowego, dzięki czemu możliwa jest jego bezpośrednia ocena.
Co jeszcze wpływa na rokowanie w POChP?
Wykazano, iż osoby o słabszej tolerancji wysiłku (szybciej się męczące), palące oraz z większą dusznością mają większą szansę na szybką progresję choroby. Potwierdza to założenie, iż zwiększenie sprawności fizycznej i rzucenie palenia mają znaczący wpływ na poprawę stanu chorych. Dodatkowo nieodpowiednia masa ciała- zarówno zbyt duża jak zbyt mała pogarsza rokowanie pacjentów z POChP. Istotna jest więc odpowiednia dieta, w której zrównoważone będą zarówno składniki jak i ilość kalorii.
Zobacz też: Walcz o swoje zdrowie w POChP!
Poważne powikłania - poważne rokowanie
Jeśli w historii choroby pojawiły się już poważne zaostrzenia, należy spodziewać się gorszego rokowania. Podobnie w przypadku powikłań pod postacią niewydolności oddechowej oraz zmian w wielkości i funkcji serca związanego z problemami w przepływie krwi przez zmienione płuca.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!