Różne warianty POChP

Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia
Objawy w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc związane są z charakterystycznymi cechami i ich natężenie rośnie wraz ze stopniem nasilenia choroby. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać postępu choroby, jednak możemy łagodzić jej skutki pozwalając pacjentowi na prowadzenie niezależnego życia. Wiąże się to jednak z dobrą kontrolą leczenia oraz rzuceniem palenia.
/ 16.03.2011 16:28
Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia

Lekka postać - nieprzyjemne objawy

Postać lekka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc charakteryzuje się subtelnymi objawami, które mogą być wręcz niezauważalne dla chorego. Może pojawić się przewlekający kaszel czy nieprzyjemne odkrztuszanie plwociny, które zmusi chorego do kontaktu z lekarzem. Kontrole choroby osiąga się przede wszystkim przez modyfikację czynników ryzyka. Już na samym początku rzuć palenie papierosów! Ze względu na poważniejszy przebieg infekcji dróg oddechowych u chorych z POChP zaleca się u nich szczepienia ochronne - zarówno w postaci lekkiej jak i w cięższych. W razie konieczności stosuje się leki beta-adrenomimetyczne, które rozszerzają oskrzela.

Przeczytaj: Które szczepienia są obowiązkowe?

Postać umiarkowana - złe wyniki badań

W postaci umiarkowanej dochodzi do większego skurczu oskrzeli. W badaniach spirometrycznych objętość powietrza wydychanego w 1 sekundzie wynosi poniżej 80%. Objawy mogą być bardziej nasilone niż w postaci lekkiej. Konieczne jest stosowanie leków działających długo, najczęściej z grupy LABA - długodziałających leków beta-adrenomimetycznych. Niezmiernie istotna jest również rehabilitacja oddechowa mająca na celu zwiększenie możliwości sprawnej wymiany gazowej.

Ciężka postać - uwaga na zaostrzenia choroby!

W postaci ciężkiej obok silnych objawów i charakterystycznej duszności pojawiają się częste zaostrzenia choroby. Są one wywoływane głównie poprzez infekcje górnych dróg oddechowych, dlatego tak ważne są szczepienia. Do wyżej wymienionego leczenia dodaje się leki sterydowe kontrolujące stan zapalny.

Zobacz też: Na czym polega przewlekła niewydolność oddechowa?

Postać bardzo ciężka, a niepełnosprawność

W postaci bardzo ciężkiej objawy zazwyczaj nasilone są do tego stopnia, że nie pozwalają choremu na niezależne wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności. Duszność towarzyszy pacjentowi praktycznie cały czas, a pojawiające się zaostrzenia mogą prowadzić nawet do śmierci. Spirometria wykazuje bardzo słaby przepływ jednosekundowy, poniżej 30%. W tym przypadku często stosuje się leczenie tlenem a także możliwe jest chirurgiczne wycięcie najbardziej zajętych części płuc.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA