Kampania edukacyjna - Marzec Miesiącem Świadomości Urazów Głowy

Marzec został ogłoszony Miesiącem Świadomości Urazów Głowy - ambasadorami kampanii społeczno-edukacyjnej zostali: Monika Kuszyńska, Joanna Palica, Maciej Jagielak i Małgorzata Szurlej. Urazy głowy to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci lub niepełnosprawności wśród Polaków, jednak świadomość społeczeństwa na temat zachowania właściwej ostrożności jest znikoma - apelują organizatorzy.
/ 27.03.2014 11:57

Miesiąc Świadomości Urazów Głowy

Fot. Materiały prasowe Kampanii.

W Polsce wiedza na temat urazów głowy, świadomość mechanizmów i następstw urazu mózgu jest  zastraszająco niska. Uraz głowy zmienia życie ofiary i całego jej otoczenia. Pierwsza pomoc i pobyt w oddziale intensywnej terapii to zaledwie niewielki fragment długiej drogi jaką będą musieli pokonać walcząc o powrót do zdrowia i do życia w społeczeństwie.  Inicjatywy związane z budowaniem świadomości urazów głowy odbywają się w bardzo wielu krajach.

Od tego roku również w Polsce marzec został ogłoszony Miesiącem Świadomości Urazów Głowy. Jego symbolem jest zielono-niebieska kokardka. Uraz głowy może przydarzyć się każdemu bez wyjątku. Dlatego trzeba bardzo głośno mówić o działaniach prewencyjnych, a także dostępie – nie tylko do pomocy medycznej, ale także rehabilitacyjnej i psychologicznej dla wszystkich ofiar! Ambasadorami kampanii edukacyjnej zostali:

  • Monika Kuszyńska – piosenkarka, była wokalistka zespołu Varis Manx,
  • Joanna Palica – prezes Fundacji Koocham,
  • dr Maciej Jagielak – chirurg, traumatolog
  • Małgorzata Szurlej – psycholog.

Zobacz także: Do czego może prowadzić uraz głowy?

Urazy głowy - powszechny problem

Uraz głowy to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci lub niepełnosprawności dzieci, młodych i starszych osób w Polsce. Waga problemu jest tak duża ponieważ urazy mózgu dotyczą często osób bardzo aktywnych, najczęściej młodych. W 2011 roku u ponad 4% mieszkańców Polski wystąpiły urazy głowy, ich następstwa są bardzo niepokojące i mają ogromny wpływ, nie tylko na funkcjonowanie pojedynczych osób, ale całych rodzin.

W naszym kraju istnieje szereg aktywności i inicjatyw podejmowanych spontanicznie, indywidualnie lub w sposób bardziej zorganizowany, ale dotychczas brakowało jednego miejsca i przestrzeni na wnikliwą analizę i dyskusję w tak ważnej dla społeczeństwa kwestii jaką są urazy mózgu. Wzorem innych krajów tworzymy w marcu forum do tej ważnej dyskusji.

Dzięki temu, iż ogłoszono marzec Miesiącem Świadomości Urazów Głowy uzyskaliśmy przestrzeń i miejsce na wymianę poglądów, zwrócenie uwagi mediów, decydentów oraz wszystkich obywateli na ten szczególny problem. Jak mówią inicjatorzy akcji: "Naszym celem są działania prewencyjne – zmniejszenie ilości urazów głowy, a także znaczące poprawienie jakości życia osób po urazach mózgu, oraz ich rodzin i opiekunów. Nie chcemy, aby osoby po urazach głowy i ich rodziny czuły się wykluczone z życia społecznego i zepchnięte na margines. Uraz głowy może przydarzyć się w każdej chwili, wszędzie i każdemu bez wyjątku. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieli dostęp do pomocy medycznej, rehabilitacyjnej, psychologicznej i każdej innej".

Przyczyny urazów głowy

Najczęstszą przyczyną urazów głowy są  wypadki drogowe, upadki, uderzenia i akty napaści. Z naszych licznych rozmów ze wszystkim zaangażowanymi w kampanię społeczno-edukacyjną ambasadorami i ekspertami  wynika, że dwa najważniejsze aspekty, które powinniśmy poruszać w ramach kampanii edukacyjnej w tym roku to działania prewencyjne i powszechny dostęp do rehabilitacji. Zespół neurochirurgów dziecięcych ze szpitala na Niekłańskiej zwraca szczególną uwagę na lekkomyślność i brak wyobraźni rodziców, która jest bardzo częstą przyczyną urazów głowy, maleńkie dzieci spadają z przewijaków, z łóżek rodziców, z parapetów, w przytłaczającej większości przypadków dzieci nie mają kasków na głowie podczas jazdy na rowerze! 

"Polska od lat przoduje w Europie w liczbie wypadków drogowych. Mamy niespotykanie wysoki udział wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu (piesi,  rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści), którzy stanowią 50% ofiar śmiertelnych i 55% ciężko rannych.  Osoby te są wyjątkowo zagrożone urazami głowy. Z Europejskiej bazy danych IDB (EU Injury Database) wynika, że około 25% rannych w wypadkach drogowych doznaje urazów głowy to oznacza 4000 osób rocznie" – mówi Anna Zielińska z  Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i dodaje: "Zapobieganie wypadkom drogowym może w znacznym stopniu zmniejszyć liczbę osób cierpiących z powodu urazu głowy, dlatego zachęcam wszystkich do wspomagania systemowych działań prowadzących do poprawy bezpieczeństwa ruchu na polskich drogach".

Więcej informacji na www.urazy-glowy.wum.edu.pl

Źródło: Materiały prasowe PR_room

Zobacz także: Urazy głowy - przewodnik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA