Kiedy trzeba wykonać nacięcie krocza?

ciąża kobieta smutek, Shutterstock
Pękniecie krocza to bardzo poważne powikłanie porodu naturalnego, aby mu zapobiec wykonuje się nacięcie krocza. Do jakich powikłań prowadzi pęknięcie krocza? Kiedy nacięcie jest niezbędne?
ciąża kobieta smutek, Shutterstock

Poród siłami natury to najlepsza i najbardziej naturalna metoda rodzenia dzieci. Chociaż jest najzdrowszy, to stanowi jednocześnie ogromy wysiłek dla organizmu zarówno matki jak i dziecka. 

Czy nacięcie krocza jest konieczne?

W prawidłowych warunkach główka noworodka przechodzi przez kanał rodny utworzony przez szyjkę macicy i pochwę, otoczone dnem miednicy. Elementem dna miednicy jest krocze. Składa się z warstw mięśni i skóry. Jego sprężystość pozwala rozszerzyć się pochwie do rozmiarów główki dziecka.

Niestety czasami elastyczność krocza jest zbyt mała, by pomieścić główkę, a nie zatrzyma to porodu. Skurcze macicy są na tyle silne, że potrafią rozerwać krocze podczas parcia główki dziecka na zewnątrz. Taki uraz jest bardzo traumatyczny, bolesny i prowadzi do powikłań.

Czytaj również: Ćwiczenia - jak przygotować ciało do porodu?

Powikłania

Pęknięcie krocza może powodować nietrzymanie stolca, powstanie przetoki odbytniczo-pochwowej lub problemy w późniejszym życiu seksualnym.
Aby do tego nie dopuścić, stosuje się nacięcie krocza. Polega ono na przecięciu tkanek w sposób kontrolowany, tak by nie dopuścić do powikłań. Po porodzie krocze się zaszywa, a rana goi się łatwo i szybko.

Kiedy i dlaczego?

Nacięcie krocza wykonuje się u ciężarnych, u których występuje wysokie ryzyko pęknięcia w czasie porodu. Zwykle dotyczy to pierworódek, lub kobiet o małej miednicy i słabej elastyczności tkanek. Większe prawdopodobieństwo pęknięcia dotyczy również matek dużych dzieci lub porodów niefizjologicznych (przy ustawieniu pośladkowym, twarzyczkowym etc.). W takich sytuacjach nacięcie jest gwarancją bezpieczeństwa dla kobiety.

We wszystkich innych sytuacjach postępowaniem z wyboru powinna być ochrona krocza. Nacięcie wykonuje się tylko w określonych przypadkach.

Ochrona krocza polega na takiej asekuracji porodu przez położną, by zlikwidować potrzebę jego nacięcia, przy całkowitym braku ryzyka pęknięcia. Nie jest to łatwe i wymaga dobrej współpracy między położną, rodzącą i pozostałym personelem medycznym.

Prawidłowa technika nacięcia

Krocze powinno się nacinać dopiero, gdy ewidentnie widać wysokie naprężenie jego tkanek. Objawia się to w bardzo charakterystyczny sposób. Gdy tkanki krocza zaczynają zbliżać się do granic wytrzymałości, obecne w nich napięcie wypycha krew. Krocze blednie i staje się niemal białe. To jest właściwy moment, by krocze naciąć.

Krocze nacina się jednym sprawnym ruchem nożyc, najczęściej w kierunku prawego uda od strony pochwy w dół. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ bezkrwawe tkanki są zdrętwiałe, a ból porodowy jest na tyle silny, że matka nawet nie zauważa samego nacięcia. Po porodzie krocze powinien zszyć lekarz ginekolog za pomocą szwów rozpuszczalnych, które samoistnie usuwają się po 6 dniach.

Polecamy: Czy warto skorzystać ze znieczulenia podczas porodu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA