Czynniki szkodliwe nadal mogą spowodować trwałe uszkodzenia zarodka, co zwykle kończy się utratą ciąży. Jednak jeżeli nasz maluch przetrwa te tygodnie,najprawdopodobniej ciąża przebiegnie prawidłowo a dziecko urodzi się zdrowe.
Rozwój zarodka
W tym okresie u zarodka wyodrębniają się ręce i nogi. Na początku są jeszcze niekształtne, ale pod koniec okresu zarodkowego mają już wyraźnie widoczne paluszki. Duża przemiana zachodzi też w obrębie głowy i twarzy. Wyodrębniają się oczy, które początkowo tylko częściowo przykrywają powieki. W 7 tygodniu powstaje język. Na przełomie 9 i 10 tygodnia ciąży powieki już całkowicie zakrywają oczy malucha. Widoczne są też usta i mały nosek. Mózg również dynamicznie rośnie. W 7 tygodniu składa się już z tych samych 5 części co mózg dorosłego człowieka.
Narząd, który wzbudza wiele emocji, czyli serce naszego dziecka przystosowuje się coraz lepiej do swojej funkcji. Najpierw dzieli się na dwie jamy – przedsionek i komorę, aby pod koniec 10 tygodnia przybrać końcową postać składającą się z czterech jam – dwóch przedsionków i dwóch komór. Równolegle z rozwojem serca dojrzewają i tworzą się nowe naczynia tętnicze i żylne. Dzięki temu tlen i substancje odżywcze mogą docierać do najodleglejszych komórek organizmu. Dobrze odżywiony maluszek ma zapewnione jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu.
Polecamy do przeczytania: Torbiele jajników u noworodków
Układ pokarmowy, który do tej pory składał się ze ślepo zakończonej rurki dzieli się na podstawowe części. Pod koniec 10 tygodnia dziecko może się poszczycić przełykiem, żołądkiem, jelitami i odbytem. Ponadto rozwinęły się też trzustka i wątroba. Wątroba to niezwykle ważny narząd dla zarodka, ponieważ podczas pobytu w łonie matki produkuje krwinki czerwone, odpowiedzialne za przenoszenie tlenu.
Na przełomie 6 i 7 tygodnia układ oddechowy oddziela się od pokarmowego. Wówczas powstają zawiązki płuc i oskrzeli, które będą dojrzewać aż do końca 34 tygodnia ciąży, kiedy to dziecko jest w stanie samodzielnie oddychać poza organizmem mamy.
Intensywnie rozwija się również układ moczowy i płciowy, jednak na tym etapie nie można jeszcze określić płci dziecka.
Ciało kobiety
Kobieta wciąż dotkliwie odczuwa skutki przebywania w jej ciele małego człowieka. Wciąż utrzymują się mdłości i wymioty. Do tego dołączają się zaparcia i konieczność częstego oddawania moczu. Piersi są coraz większe i bardzo wrażliwe. Ponadto przyszła mama staje się senna i zmęczona, mogą nawet występować omdlenia.
Przeczytaj również: Jak przebiega początek okresu płodowego?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!