Maluch ma już wykształcone wszystkie ważne tkanki i narządy, które od tej pory będą rosły razem z nim. Wraz z rozpoczęciem 13 tygodnia ciąży kończy się pierwszy trymestr. Z początkiem drugiego trymestru mija też czas największego zagrożenia dla ciąży. Teraz poronienia zdarzają się sporadycznie, a większość ciąż kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Okres płodowy potrwa aż do narodzin dziecka.
Rozwój płodu
Nasz maluszek już przypomina człowieka. Jednak jego głowa jest jeszcze bardzo duża i stanowi połowę wielkości całego organizmu. Oczy całkowicie przykryte powiekami są szeroko rozstawione, ale niedługo już rozpoczną wędrówkę w kierunku nosa. Pod koniec 14 tygodnia dziecko nawet zaczyna mrugać. Wtedy też pojawia się jeden z najważniejszych odruchów – odruch ssania. Płód ma już uszy, ale jeszcze nic nie słyszy.
W 14 tygodniu ciąży nareszcie można się dowiedzieć czy w brzuchu mamy mieszka chłopiec, czy dziewczynka. Rozpoznanie płci możliwe jest podczas badania USG.
Polecamy przeczytać: Toksoplazmoza w czasie ciąży
Układ moczowy dojrzał już do tego stopnia, że płód zaczyna oddawać mocz. Mięśnie mają już na tyle siły, że pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Są jednak bardzo małe i słabe, tak że mama nie może ich jeszcze wyczuć.
Ciało kobiety
Nareszcie dolegliwości towarzyszące wczesnej ciąży zaczynają się zmniejszać. Ustępują mdłości i wymioty. Natomiast może się pojawić zwiększony apetyt oraz słynne „ciążowe zachcianki”. Okolice ciała, które stawały się coraz ciemniejsze (brodawki sutkowe, linia łącząca pępek ze spojeniem łonowym, narządy płciowe, okolica pępka) są już wyraźnie brunatne.
Macica powiększyła się już na tyle, że można ją wreszcie wyczuć tuż nad spojeniem łonowym. Towarzyszy temu pojawienie się niewielkiego brzuszka.
USG
Między 11 a 14 tygodniem ciąży trzeba koniecznie wykonać pierwsze badanie USG. Jest ono bardzo ważne dla oceny stanu płodu. Dostarcza pierwszych wiarygodnych informacji o jego rozwoju. Podczas badania sprawdza się również dokładny wiek ciążowy, do którego wszyscy się odnoszą na dalszych etapach trwania ciąży. Ponadto poszukuje się ciężkich wad wrodzonych oraz cech mogących świadczyć o występowaniu u dziecka chorób genetycznych (np. zespołu Downa).
Polecamy przeczytać: Problemy z nietrzymaniem moczu - gdzie po pomoc?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!