Początkowo objawy ZCN, czyli zespołu cieśni nadgarstka, możesz postrzegać jako przejściowe, nic nie znaczące. Po prostu czasem czujesz mrowienie w opuszkach lub drętwienie palców: kciuka, wskazującego i środkowego. Miewasz też problemy ze swobodnym ściśnięciem dłoni
w pięść. Dolegliwości dokuczają tylko od czasu do czasu, zwykle tuż po przebudzeniu. Mijają, gdy przez parę minut potrzymasz opuszczone ręce lub je pogimnastykujesz. Ale uwaga! Jeżeli się powtarzają, nie zrzucaj ich jednak na karb spania w niewygodnej pozycji, lecz na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem (na początek internistą).
Warto wiedzieć: Nieleczony zespół cieśni nadgarstka prowadzi do:
- osłabienia mięśni kciuka – do tego stopnia, że trudno coś utrzymać w dłoni czy np. odkręcić słoik;
- nagłych, silnych, przeszywających bólów ręki (zwłaszcza w nocy i podczas czynności wymagających obciążenia czy zginania nadgarstka lub mocnego chwytania).
Jak dochodzi do powstania dolegliwości?
Wewnątrz nadgarstka znajduje się kanał (z jednej strony ograniczony kośćmi nadgarstka, a z drugiej – wewnętrznej – więzadłem). Biegną nim ścięgna umożliwiające zginanie palców oraz tzw. nerw pośrodkowy. Problem zaczyna się, gdy nerw jest uciskany. Jeśli trwa to przez dłuższy czas lub często się powtarza, nerw nie potrafi sprawnie zawiadywać czuciem i ruchami dłoni, a nawet ulega zanikowi.
Warto wiedzieć: Do zespołu cieśni nadgarstka może dojść np. w wyniku:
- urazu lub zwyrodnienia stawów;
- długotrwałego obrzęku wywołanego nagromadzeniem płynów w organizmie, np. podczas ciąży, przy cukrzycy, chorobach nerek, w efekcie terapii hormonalnej;
- wieloletniego powtarzania tych samych ruchów nadgarskiem i palcami, np. przy grze na instrumencie, robótkach ręcznych, posługiwaniu się komputerową myszką czy nożyczkami (np. w wypadku fryzjerek), jeżdżeniu na rowerze, chodzeniu o kulach z mocno wygiętymi nadgarstkami, a nawet w wyniku ściskania kierownicy samochodu.
Na czym polega leczenie i czy jest skuteczne?
By potwierdzić wystąpienie ZCN, lekarz wypyta cię o okoliczności, w jakich występują objawy. Zbada odruchy w dłoni, a w razie potrzeby zleci badania dodatkowe: rezonans magnetyczny, elektromiografię (EMG) czy zdjęcie rtg.
Warto wiedzieć: Najskuteczniejszą metodą leczenia jest przecięcie więzadła (poszerza się wtedy kanał nadgarstka i nerw przestaje być uciskany). Zabieg wykonuje się w zaawansowanych przypadkach. W początkowej fazie choroby pomóc mogą:
- usztywnienie nadgarstka;
- fizjoterapia;
- leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym;
- unikanie czynności przeciążających nadgarstek (czasem trzeba nawet zmienić pracę).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!