Do grona wykładowców zaproszeni zostali specjaliści, którzy podzielą się z uczestnikami wydarzenia swoją ogromną wiedzą merytoryczną i bogatym doświadczeniem zdobytym podczas wieloletniej praktyki klinicznej, a także przedstawią najnowsze wyniki badań oraz ostatnie doniesienia naukowe.
W poprzedniej edycji konferencji, która odbyła się w dniach 3-4 grudnia 2011 roku, wzięło udział ponad 320 uczestników. Każdej z sześciu sesji tematycznych towarzyszyły długie dyskusje, co dało wyraz otwartości oraz chęci dzielenia się doświadczeniami między uczestnikami ze szpitali i gabinetów z całej Polski. Po raz pierwszy także lekarze uczestniczący w spotkaniu tak licznie zdecydowali się na rejestrację części wykładowych za pomocą kamer oraz dyktafonów, co niezmiernie ucieszyło zarówno wykładowców, jak i organizatorów, którzy uznali to za dowód rosnącego zainteresowania i zwiększania potrzeby rozwoju wśród lekarzy ginekologów. Pełną relację z wydarzenia można przeczytać w numerze 2/2012 ,,Forum Położnictwa i Ginekologii”.
Komitet naukowy tegorocznej konferencji ponownie zgodzili się objąć prof. dr hab. Jacek Brązert oraz prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nowym elementem podczas spotkania w Wiśle będzie możliwość uczestnictwa w praktycznych warsztatach ultrasonograficznych niezbędnych do otrzymania certyfikatu sekcji USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Zagadnienia, z którymi będzie można zapoznać się podczas konferencji:
Położnictwo:
- Wczesny (w I trymestrze ) screening wad rozwojowych u płodu.
- Badanie przepływu w tętnicy macicznej w ocenie ryzyka hypotrofii, peeklampsji oraz obumarć wewnątrzmacicznych płodu.
- Bezobjawowe skracanie się szyjki macicy- diagnostyka i postępowanie.
- Przyrost masy ciała u ciężarnej a powikłania okołoporodowe.
- Rozpoznanie i postępowanie przy podejrzeniu dystocji barkowej.
- Wady serc a u ciężarnej- rola kardiologa i położnika.
- Gdy u ciężarnej rośnie glikemia.
- Antykoncepcja i HTZ w cukrzycy.
- Blaski i cienie procedury in vitro.
- Insulinooporność i zespół metaboliczny a niepowodzenia wczesnej ciąży.
Ginekologia:
- Laparoskopia czy laparotomia we współczesnej onkologii ginekologicznej.
- Endometrioza a rak jajnika, czy istnieje taka zależność?
- Postępowanie u młodych kobiet z nowotworami jajnika.
- Aktualne poglądy na temat czynników ryzyka oraz sposobu postępowania w raku gruczołu piersiowego; czy aktywność fizyczna pozwala odsunąć rozwój tego nowotworu?
- Mammografia czy MRI w screeningu raka jajnika.
- Nowe kryteria rozpoznania menopauzy i postępowanie.
- Modna sylwetka a zaburzenia miesiączkowania i rozrodu.
Termin konferencji obejmuje sobotę i niedzielę, by nie kolidował z pracą zawodową lekarzy zainteresowanych poruszaną tematyką. Ponadto organizatorzy mają nadzieję, że pobyt w Hotelu Stok w malowniczej Wiśle będzie dla uczestników konferencji nie tylko czasem poświęconym na pogłębianie wiedzy, ale także chwilą relaksu i odpoczynku w urokliwej okolicy Beskidów.
Organizatorzy Konferencji:
- Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
- Wydawnictwo Forum Sp. z o.o.
Kierownik naukowy Konferencji:
Prof. dr hab. Jacek Brązert
Więcej informacji oraz zapisy: http://www.konferencje-medyczne.pl/kontrowersje-w-poloznictwie-i-ginekologii-1.html?a=1526/12&f=1526
Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem konferencji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!