1
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
II miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Karolina Lipowicz.
W przezwyciężeniu raka piersi wiedza o nim odgrywa kluczową rolę. Ważne jest aby rozpoznać w pełni nowotwór, a pacjentka wiedziała o nim jak najwięcej. Jest to bardzo ważne, ponieważ rak piersi to choroba niejednorodna. Występuje wiele jego typów np. HER2-dodatni, HER2-ujemny, hormonozależny. Każdy z nich ma inny przebieg, rokowanie i wymaga innego leczenia. Właściwe i pełne rozpoznanie choroby, w tym histopatologiczne ustalenie typu raka piersi, pozwala na zastosowanie optymalnej dla danej pacjentki terapii, a przez to zwiększa jej szanse na wyleczenie.
2
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
II miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Marcin Banaszkiewicz.
Dlaczego należy oznaczać typ nowotworu? Przede wszystkim dlatego, że wiedza jest największym sojusznikiem kobiet w walce z rakiem piersi, strach najgorszym wrogiem… Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Nie jest chorobą jednolitą. Jest to grupa schorzeń, które dzieli się m.in. ze względu na rodzaj komórek, z których wywodzi się rak oraz ze względu na stopień jego zaawansowania. Niezbędne jest więc oznaczenie tzw. markerów nowotworowych, które mają wpływ na jego rozwój i agresywność. Schemat leczenia dobiera się indywidualnie dla każdej kobiety walczącej z tą chorobą.
3
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
III miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Agata Nosek.
Każda kobieta jest indywidualnością i chociaż istnieje jedna nazwa na nowotwór, który dotyka tak wiele z nas, to jednak u każdej chorej jego przebieg jest inny.
Niezbędne wobec tego jest określenie typu nowotworu, aby można było dobrać skuteczną metodę leczenia, co znacznie zwiększy szanse wyleczenia.
4
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
III miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Joanna Kanikowska.
Rak piersi to grupa nowotworów, która powstaje w gruczole piersiowym. Jest to choroba niejednorodna, dlatego ważne jest oznaczenie rodzaju raka, ponieważ później następuje inne leczenie, właściwe do rodzaju nowotworu, a jego ważna klasyfikacja to: nowotwory hormonozależne, zapalne, potrójnie ujemne ER, PgR, HER2- ujemne, HER2-dodatnie.
Warto oznaczać typ nowotworu, ponieważ: rodzaj guza wpływa na jego reakcję chemiczną, proponuje się konkretne leczenie dla konkretnych rodzajów nowotworów, rodzaj nowotworu wpływa na przebieg i rozwój choroby.
Każda pacjentka u której zdiagnozowano rak piersi, powinna mieć oznaczony stan receptora HER2 jeszcze przed rozpoczęciem terapii. Możliwe wyniki stanu receptora HER2:
• od zera do jednego plusa (0, 1+) – nie występuje nadekspresja receptora HER2, czyli pacjentka choruje na nowotwór „HER2-ujemny”;
• dwa plusy (2+) – wynik niejednoznaczny – konieczne jest wykonanie dodatkowego badania metodą FISH (Fluorecencyjna Hybrydyzacja In-situ);
• trzy plusy (3+) – występuje silna ekspresja receptora HER2, czyli pacjentka ma nowotwór HER2-dodatni.
5
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
III miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Krzysztof Szewczyk.
Określenie właściwego typy nowotworu jest warunkiem dobrania odpowiedniego sposobu leczenia. U każdego chorego rak objawia się w nieco inny sposób, każdy organizm inaczej reaguje, dlatego też nie ma jednej drogi leczenia. Szybkie zdiagnozowanie oraz szczegółowe określenie typu raka piersi wielokrotnie zwiększa szanse wyleczenia z choroby.
6
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
Zdjęcie wyróżnione w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Agata Skrzypek.
Rodzaj leczenia i rokowania w raku piersi zależą od jego typu, dlatego ważne jest, aby – jeśli osoba ma zdiagnozowaną chorobę – miała oznaczony typ nowotworu. U większości kobiet z rakiem piersi na powierzchni komórek raka znajdują się receptory hormonalne; ze względu na ich status rozpoznaje się HER2-dodatni (cechuje się agresywnym przebiegiem, u chorej stosunkowo szybko pojawiają się przerzuty odległe, a rokowania nie są najlepsze) , HER2-ujemny (jest wtedy, gdy nie występuje nadekspresja receptora HER2), hormonozależny (postępujący wolniej i rzadziej dający przerzut).
Każda pacjentka powinna mieć oznaczony HER2 iż dokładnie opisanym wynikiem udać się do onkologa, który rozpocznie właściwe leczenie.
7
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
Zdjęcie wyróżnione w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Grzegorz Florek.
Istnieje kilka rodzajów (odmian) raka piersi. Również przebieg choroby u każdej z kobiet bywa inny. Oznaczając typ nowotworu, który dotknął daną osobę, zwiększamy jej szanse na pełne wyzdrowienie. Dzięki zastosowaniu określonej terapii, która będzie dostosowana do indywidualnych danych kobiety i rodzaju nowotworu wcześniej oznaczonego daje większe szanse i nadzieję.
8
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
Zdjęcie wyróżnione w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Krystyna Lubińska-Palicka.
Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na jego wyleczenie. Podstawą wczesnej diagnostyki nowotworów piersi jest zachowanie czujności onkologicznej polegającej na obserwowaniu swoich piersi i pojawiających się w nich zmian. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów każda kobieta niezależnie od wieku powinna udać się niezwłocznie do lekarza, który przeprowadzi konieczne badania.
9
z
9
Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace (galeria)
Zdjęcie wyróżnione w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Maciej Dratwiński.
W dzisiejszych czasach wczesne wykrycie choroby nowotworowej zdecydowanie zwiększa szansę na wyleczenie. Nie inaczej jest w przypadku nowotworu piersi. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na fakt, iż kobiety nie powinny pozostawiać same z tym problemem. Mężczyźni, którzy tak wielbią ciała swoich kobiet muszą mieć świadomość istoty problemu oraz powinni wiedzieć jakie zmiany mogą wzbudzić podejrzenia. Jeśli takowe podejrzenia wystąpią, ich zadaniem jest wspieranie i motywowanie kobiet, aby jak najszybciej udały się do lekarza w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań. Badania te mogą zweryfikować typ ewentualnego nowotworu jak np. HER2-dodatni, HER2-ujemny, hormonozależny, dzięki czemu możliwe jest ustalenie wstępnych rokowań, a przede wszystkim ułatwia to dobranie jak najlepszej terapii, która wpłynie na skuteczność leczenia. Panowie, dbajmy o piękno, które tak kochamy!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!