Konkurs "Celujemy w piersi" - zwycięskie prace

Prezentujemy wyróżnione prace fotograficzne w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii „Breast Friends – Przyjaciele od Piersi”. Uczestnicy konkursu byli zobowiązani do przesłania zdjęcie pomnika, który najlepiej oddaje cel kampanii, oraz odpowiedzenia na pytanie „Dlaczego należy oznaczać typ nowotworu piersi?”.
/ 10.12.2012 15:21
I miejsce w konkursie "Celujemy w piersi" organizowanym w ramach kampanii "Breast Friends – Przyjaciele od Piersi"/ fot. Józefa Grygiel. Istnieje wiele typów raka piersi, które rozwijają się w różnym tempie, mają różne rokowanie i odpowiadają na różne schematy leczenia. Dlatego na podstawie wieloletnich badań eksperci jednogłośnie dochodzą do wniosku, że rak piersi nie jest chorobą jednorodną. Po zdiagnozowaniu guza zalecają, aby jego wycinek poddać badaniom histopatologicznym w celu oznaczenia typu nowotworu, żeby dostosować odpowiednie leczenie. Ze względu na status receptorów: HER2, estrogenowych (ER) i progesteronowych (PgR) rozpoznaje się różne jego typy, np. HER2-dodatni, HER2-ujemny, hormonozależny. I tak HER2 dodatni rak piersi charakteryzuje się zwiększoną ilością białka receptorowego HER2 na powierzchni komórek guza. Stanowią one 15-20% przypadków raka piersi u kobiet, a jego przebieg jest bardzo gwałtowny. Ten typ nowotworu umożliwia zastosowanie nowoczesnej terapii celowanej. Guz, który nie posiada na swojej powierzchni żadnych z omawianych receptorów, czyli HER-ujemny określa się jako rak piersi „potrójnie ujemny”. Rak piersi hormonozależny charakteryzuje się występowaniem receptorów dla hormonów płciowych (estrogenu czy progesteronu) i zazwyczaj dobrze odpowiada na leczenie hormonalne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!