Jak badać swoje piersi?

Jak badać swoje piersi?

Samobadanie piersi powinno być jednym z podstawowych nawyków zdrowotnych każdej kobiety. Jest ono niezwykle ważne w profilaktyce raka piersi, gdyż pozwala szybko wykryć pojawiającą się zmianę.
/ 28.07.2010 17:04
Jak badać swoje piersi?

Kto i kiedy powinien badać piersi?

Samobadanie piersi powinna wykonywać regularnie każda kobieta, która ukończyła 20. rok życia. Jeśli nie masz jeszcze 20 lat, oczywiście możesz również badać swoje piersi, wyrabiając u siebie ten ważny nawyk. Badanie wykonuje się raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce. Wtedy piersi nie są obrzmiałe i łatwiej jest wyczuć w nich ewentualne zmiany. Po menopauzie samobadanie piersi jest również bardzo ważne. Wykonuje się je także raz w miesiącu (np. pierwszego każdego miesiąca). Każdą znalezioną zmianę należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Oglądanie piersi:

  1. Stań przed lustrem, tak abyś dobrze widziała w nim swoje piersi i opuść ręce w dół. Sprawdź, czy obie piersi maja podobny kształt i wielkość. Zwróć uwagę na ewentualne zmiany w wyglądzie, marszczenie się skóry, przebarwienia, wgłębienia. Następnie obejrzyj dokładnie brodawki. Sprawdź, czy nie są powiększone i czy nie zmieniły koloru. Pamiętaj, żeby obejrzeć dokładnie całe piersi aż do pachy.
  2. Cały czas stojąc przed lustrem unieś ręce w górę i zapleć za głową. Obejrzyj swoje piersi w tej pozycji. Następnie obróć się bokiem do lustra i sprawdź, czy nie występują żadne zmiany pod pachami. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie wgłębienia i uwypuklenia skóry.
  3. Ponownie stań przodem do lustra. Połóż ręce na biodrach i napnij mięśnie klatki piersiowej. Sprawdź, czy w takiej pozycji nie występują na piersiach żadne zmiany.
  4. Stojąc przodem do lustra pochyl się do przodu. Obserwuj swoje piersi pod kątem zmian w kształcie i przebarwień.

Czytaj też: Jakie objawy są typowe dla raka piersi?

Badanie piersi przez dotyk

  1. Połóż się na łóżku i włóż poduszkę pod lewy bark. Lewą rękę umieść pod głową, a prawą zacznij badać lewą pierś.
  2. Badaj prawą pierś całą dłonią. Nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu brodawki i pachy. Zwróć uwagę na wszystkie guzki i nierówności wyczuwane pod skórą, a także na powiększone węzły chłonne.
  3. Wszystkie czynności powtórz dla lewej piersi.

Polecamy też: Jakim badaniem można potwierdzić diagnozę raka piersi?

Technika uciskania piersi:

  1. Ruchy koliste – zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara zatocz jak największy okrąg wokół piersi, po czy po woli rób coraz mniejsze kółka aż do brodawki. Jednocześnie zataczaj małe kółka w miarę przesuwania się po spirali.
  2. Ruchy promieniste – zaczynając od brodawki przesuwaj dłoń po woli w kierunku brzegu piersi. Jednocześnie zataczaj na piersi małe kółka.
  3. Ruchy z góry do dołu i odwrotnie – przesuwaj dłoń na przemian do góry i do dołu, zataczając jednocześnie małe kółka. Zacznij od pachy i idź wolno w kierunku mostka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!