Jak badać piersi? Samobadanie krok po kroku

jak badać piersi fot. Adobe Stock
Wiedza o tym, jak badać piersi, potrzebna jest już młodym dziewczętom. Samobadanie piersi powinno być jednym z podstawowych nawyków zdrowotnych każdej kobiety. Jest ono niezwykle ważne w profilaktyce raka piersi, gdyż pozwala szybko wykryć pojawiającą się zmianę. Samobadanie piersi jest do tego proste i zajmuje zaledwie kilka minut.
/ 12.04.2021 17:04
jak badać piersi fot. Adobe Stock

Badanie piersi służy przede wszystkim temu, aby poznać swoje ciało i zareagować, gdy pojawi się w piersiach coś, czego wcześniej nie było. Choć wszelkie zmiany w piersiach budzą niepokój, to warto jednak pamiętać, że nie każde wykryte zgrubienie oznacza raka. Tkanka w piersiach z natury nie jest gładka, dlatego wiele zauważonych guzków ma charakter łagodny. Zmianę najlepiej skonsultować z lekarzem. 

Spis treści:

  1. Kto i kiedy powinien badać piersi?
  2. Jak badać piersi – oglądanie
  3. Jak badać piersi – dotykanie
  4. Jak badać piersi – techniki uciskania

Kto i kiedy powinien badać piersi?

Samobadanie piersi powinna wykonywać regularnie każda kobieta, która ukończyła 20. rok życiaJeśli nie masz jeszcze 20 lat, oczywiście możesz również badać swoje piersi, wyrabiając u siebie ten ważny nawyk.

Badanie wykonuje się raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce (między 6. a 9. dniem cyklu miesiączkowego). Wtedy piersi nie są obrzmiałe i łatwiej jest wyczuć w nich ewentualne zmiany.

Samobadanie piersi jest bardzo ważne również po menopauzie. Wykonuje się je także raz w miesiącu (np. pierwszego dnia każdego miesiąca). Każdą znalezioną zmianę należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Badanie piersi w domu można podzielić na dwa etapy.

  • Etap 1. Oglądamy piersi przed lustrem,
  • Etap 2. Uciskamy piersi w celu wyczucia zgrubień, guzków czy innych zmian.

Jak badać piersi – oglądanie

Aby samodzielnie zbadać piersi, należy je najpierw obejrzeć przed lustrem. Pamiętaj, by dokładnie obejrzeć całe piersi aż do pach.

  1. Zwróć uwagę, czy obie piersi maja podobny kształt. Sprawdź, czy są jakieś zmiany w wyglądzie: marszczenie się skóry, przebarwienia, wgłębienia.
  2. Obejrzyj dokładnie brodawki. Czy są skierowane w ten sposób, jak zwykle. Sprawdź, czy nic nie wycieka z brodawek (płyn nie powinien wyciekać bez dotykania brodawki).
  3. Cały czas stojąc przed lustrem, unieś ręce w górę i zapleć za głową. Obejrzyj swoje piersi w tej pozycji. Następnie obróć się bokiem do lustra i sprawdź, czy nie występują żadne zmiany pod pachami. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie wgłębienia, marszczenia i uwypuklenia skóry.
  4. Ponownie stań przodem do lustra. Połóż ręce na biodrach i napnij mięśnie klatki piersiowej. Sprawdź, czy w takiej pozycji nie występują na piersiach żadne zmiany.
  5. Stojąc przodem do lustra, pochyl się do przodu. Obserwuj swoje piersi pod kątem zmian w kształcie i przebarwień.

Gotowe! Przejdź do kolejnego etapu, czyli dotykania piersi w celu zlokalizowania ewentualnych guzków. 

Przeczytaj też: Rozpoznaj raka piersi – 7 objawów złośliwego nowotworu piersi

Jak badać piersi – dotykanie

Tę część samobadania piersi można wykonać pod prysznicem lub w pozycji leżącej, np. przed spaniem w łóżku. 

Jak badać piersi pod prysznicem

Stań pod prysznicem i nałóż na skórę żel do kąpieli, dzięki temu łatwiej będzie przesuwać po niej palcami. Następnie wykonuj kolejne kroki.

  1. Lewą rękę umieść daleko za głową, a opuszkami trzech środkowych palców prawej dłoni dotykaj pierś jedną z wybranych technik, o których piszemy niżej.
    Możesz zacząć od obojczyka i zataczając małe kręgi kieruj się po obwodzie piersi aż do brodawki (wyobraź sobie linię w kształcie ślimaka od obojczyka do brodawki).
  2. Staraj się robić to dokładnie, aby nie pominąć żadnego miejsca.
  3. Sprawdź, czy węzeł chłonny pod pachą nie jest powiększony.
  4. Następnie umieść prawą rękę za głową i badaj w ten sam sposób drugą pierś palcami lewej ręki.
  5. Sprawdź, czy pod pachą nie ma guzka, co mogłoby sugerować powiększenie węzłów chłonnych.

Jak badać piersi w łóżku

  1. Połóż się płasko na łóżku i włóż poduszkę pod lewy bark. Lewą rękę umieść pod głową, a prawą zacznij badać lewą pierś.
  2. Badaj prawą pierś całą dłonią. Nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu brodawki i pachy. Zwróć uwagę na wszystkie guzki i nierówności wyczuwane pod skórą, a także na powiększone węzły chłonne.
  3. Wszystkie czynności powtórz z drugą piersią.

Przeczytaj też: Czy noszenie biustonosza szkodzi zdrowiu?

Jak badać piersi – techniki uciskania

Jest kilka technik uciskania piersi. To od ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. Ważne, aby badanie wykonywać dokładnie.

  • Ruchy koliste – zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara zatocz jak największy okrąg wokół piersi, po czym powoli rób coraz mniejsze kółka aż do brodawki. Jednocześnie zataczaj małe kręgi w miarę przesuwania się po spirali.
  • Ruchy promieniste – wyobraź sobie, że pierś podzielona jest jak tarcza zegara. Zaczynając od brodawki przesuwaj dłoń po woli w kierunku brzegu piersi tak jak pokazują wskazówki poszczególnych godzin. Jednocześnie przy każdym ruchu zataczaj na piersi małe kółka.
  • Ruchy z góry do dołu i odwrotnie – przesuwaj dłoń na przemian do góry i do dołu, zataczając jednocześnie małe kółka. Zacznij od pachy i przesuwaj palce wolno w kierunku mostka.

W przypadku wyczucia zmiany, należy skonsultować się z lekarzem. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.07.2010.

Więcej na podobny temat:
Rak piersi – najważniejsze informacje dla pacjenta
Ból piersi – 8 najczęstszych przyczyn (diagnoza i leczenie)
USG piersi – przygotowanie do badania, co wykrywa, cena

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!