Które znamiona są groźne?

Znamy przyczynę bólu przy poparzeniu słonecznym/fot. Fotolia
W początkowym stadium nowotwór skóry można wyleczyć. Trzeba jednak wiedzieć, które zmiany na skórze powinny wzbudzić nasz niepokój – czytamy w rozmowie z dr. Jackiem Szymańczykiem opublikowanej w „Gazecie Wyborczej”.
/ 11.05.2011 09:50
Znamy przyczynę bólu przy poparzeniu słonecznym/fot. Fotolia

Wbrew ogólnym przekonaniom, wystające jasnobrązowe lub brązowe pieprzyki są niegroźne. Niebezpieczne są natomiast znamiona, których średnica przekracza 5 mm, mają ciemny kolor (czasem niemal czarny) i są płaskie. Mogą się one również charakteryzować niejednolitym zabarwieniem. Dość charakterystyczny jest tak zwany objaw jajka sadzonego na patelni (ciemniejsza część znamienia, jest przesunięta w jedną stronę). Znamię powinno nas zaniepokoić, gdy zaczyna swędzieć, boleć, rosnąć lub pojawia się wokół niego czerwona obwódka. Kontrolę pieprzyków powinniśmy przeprowadzać przynajmniej dwa - trzy razy w roku. Jeżeli dermatolog stwierdzi, że znamię należy usunąć – trzeba to zrobić. Czasami nawet niewielka zmiana może być czerniakiem w początkowym stadium, a wczesne jej usunięcie może uchronić pacjenta przed przerzutami. Pamiętajmy, że czerniak rozwija się również na skórze niezmienionej.

Aby uchronić się przed nowotworami, należy chronić się przed oparzeniami słonecznymi. Opalajmy się po nasmarowaniu skóry kremami z filtrem.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, tytuł artykułu: „Czytanie znamion”, 11.05.2011/ak

Przeczytaj: Czy warto usuwać znamiona?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA