Czy warto usuwać znamiona?

Pieprzyki i znamiona na skórze nie są groźne do czasu, gdy zaczynają zmieniać kolor, szybko rosnąć, krwawić czy swędzieć – wówczas mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Jak rozpoznać nowotwór skóry? Jak się ustrzec przed czerniakiem? Skąd się bierze ten rak?/fot. Fotolia
Znamiona - niektóre z nich towarzyszą nam już od urodzenia, inne pojawiają się z wiekiem. Czasem szpecą, krępują, ulegają podrażnieniom i krwawią. Dowiedz się, czy warto usuwać znamiona i kiedy należy to robić.
/ 16.08.2016 15:37
Pieprzyki i znamiona na skórze nie są groźne do czasu, gdy zaczynają zmieniać kolor, szybko rosnąć, krwawić czy swędzieć – wówczas mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Jak rozpoznać nowotwór skóry? Jak się ustrzec przed czerniakiem? Skąd się bierze ten rak?/fot. Fotolia

Znamiona, które mogą zniknąć same

Niektóre znamiona zmniejszają się, a nawet zupełnie zanikają wraz z upływem czasu. Warto je obserwować i czekać. Jeśli mimo wszystko potrzebne będzie wycięcie zmiany, odroczony zabieg będzie miał mniejszy zakres. Wiąże się to z mniej widoczną blizną i rzadziej występującymi powikłaniami. Znamię, które może zniknąć samoistnie to występujący u małych dzieci naczyniak płaski – czerwona plama niewystająca ponad poziom skóry, zwykle obecna na twarzy lub karku. Kolejne to naczyniak jamisty, sino-czerwony guzek występujący głównie na twarzy i we włosach. Również niektóre przebarwienia są leczone przez czas. Należą do nich ciemne plamy na policzkach pojawiające się w ciąży, czyli ostuda ciężarnych.

Polecamy: Kilka sposobów na uporczywe brodawki

Można, ale nie trzeba

Prawie każde znamię, które z jakiegokolwiek powodu przeszkadza może zostać wycięte. Najczęściej przyczyną zgłoszenia się do chirurga jest nieestetyczny wygląd pieprzyków, zwłaszcza wypukłych i nadmiernie owłosionych. Znacznie wystające znamię, zwłaszcza zlokalizowane w miejscach drażnionych przez ubrania (np. kołnierzyk czy pasek od biustonosza)może często być uszkadzane i krwawić. Pozbycie się go raz na zawsze będzie wygodnym rozwiązaniem. Decyzja o wycięciu znamienia zawsze powinna być podejmowana po rozmowie z lekarzem, który rozważy korzyści i ryzyko powikłań.

Osoby z tendencją do przyrosłych blizn i bliznowców, mogą gorzej wyglądać po zabiegu niż przed!

Które znamię to czerniak?

Konieczność usunięcia znamienia podejrzanego o czerniaka nie budzi żadnych wątpliwości. Odkładanie zabiegu bywa przepłacone życiem!

Czerniakiem może być „pieprzyk”, który:

  • rośnie;
  • ma średnicę większą niż 6 mm;
  • krwawi;
  • ma niejednorodne zabarwienie, czyli obszary ciemniejsze i jaśniejsze;
  • posiada nierówne, postrzępione brzegi.

To, czy znamię na pewno jest czerniakiem, wiadomo dopiero po jego wycięciu i dokładnym zbadaniu pod mikroskopem. Nie ma mowy o wcześniejszej biopsji czy pobraniu wycinka. Zmianę zawsze usuwa się w całości, z marginesem zdrowej skóry. Inne postępowanie mogłoby spowodować rozsiew komórek nowotworowych. Osoby cierpiące na rodzinnie występujący zespół znamion dysplastycznych są poddawane kilku lub nawet kilkunastu zabiegom usuwania podejrzanych zmian skórnych, ponieważ często dochodzi u nich do rozwoju czerniaka.

Czytaj także: Znamiona barwnikowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA