Marihuana – zakazany narkotyk

Marihuana – wzbudza kontrowersje. Czy uzależnienie od niej jest mitem? Jeśli by tak było, skąd się biorą narkomani i ich problemy? /fot. www.sxc.hu fot. www.sxc.hu
Marihuana, potocznie zwana trawą, ziołem czy gandzią, jest dla wielu osób sposobem ucieczki od problemów życia codziennego, obowiązków oraz spraw związanych ze szkołą i pracą. Wbrew pozorom marihuana jest modna nie tylko wśród młodzieży, ale również osób w średnim wieku. Mimo że posiadanie i zażywanie marihuany jest zabronione w wielu krajach, w tym w Polsce, niektórzy ludzie sięgają po nią nie zdając sobie sprawy z jej niebezpiecznego działania.
/ 22.04.2009 11:40
Marihuana – wzbudza kontrowersje. Czy uzależnienie od niej jest mitem? Jeśli by tak było, skąd się biorą narkomani i ich problemy? /fot. www.sxc.hu fot. www.sxc.hu

Większość z nas na pewno słyszała o marihuanie (THC). Niewielu jednak wie, z czego powstaje, do jakiego pożywienia dodają ją przemytnicy oraz jak bardzo może wyniszczyć nasz organizm.

Uważaj na zapiekanki i czekoladę z marihuaną

Marihuana to nic innego, jak wysuszone kwiatostany roślin konopi. Osoby uzależnione przyjmują ją na dwa sposoby – paląc lub jedząc. Najczęściej korzystają z pierwszej metody, dodając niekiedy do suszu tytoń. Narkotyk może być również przyjmowany m.in. w postaci tabletek, ciastek, czekolady, zapiekanek lub nalewki. Forma nie ma znaczenia, bowiem działanie marihuany na organizm jest w każdym wypadku podobne.

Jak działa? To zależy

Działanie konopi może być różne i zależy przede wszystkim od ich rodzaju oraz od indywidualnych predyspozycji osoby, która je przyjmuje. Dowodem na to może być różnorodność wypowiedzi zwolenników tego narkotyku. Jedni mówią, że pozwala on zrelaksować się i poczuć przyjemne odprężenie. Sprawia również, że człowiek staje się odważniejszy i bardziej rozmowny. Inni opisują zupełnie odmienne reakcje organizmu na marihuanę. Mówią o letargu, bierności i wycofaniu.

Niekiedy zdarza się również, że po spaleniu niektórych gatunków konopi, możemy poczuć przenikanie się wrażeń zmysłowych. Wówczas nawet dźwięk może przybrać jakiś kształt i kolor, a nawet zyskać zapach. To zjawisko to synestezja.

Polecamy: Co warto wiedzieć o ecstasy?

Skutki uboczne

O skutkach ubocznych przyjmowania marihuany nie mówi się już tak wiele, choć mogą być one groźne dla ludzkiego organizmu. Narkotyk może bowiem powodować raka dróg oddechowych oraz pokarmowych i negatywnie wpływać na pamięć. Jeśli marihuanę zażywa kobieta w ciąży, naraża swoje dziecko na wiele niebezpieczeństw. Może mieć ono problemy z nauką i koncentracją. Powszechna jest opinia, że marihuana jest mniej szkodliwa niż inne narkotyki, a nawet niektóre używki (m.in. tytoń i alkohol). Informacje te potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia.

Konopie mają negatywny wpływ również na osoby niepełnoletnie. Wykazały to badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Nadużywania Narkotyków. Okazało się, że młodzież, która paliła marihuanę przed siedemnastym rokiem życia, jest prawie 4 razy bardziej narażona na popełnienie samobójstwa niż osoby, które stały się zwolennikami tego narkotyku w późniejszym wieku.

Przeglądając specjalistyczne książki i prace naukowe możemy się natknąć na informacje o zwiększonym ryzyku udziału w wypadkach samochodowych po spożyciu marihuany. Narkotyk utrudnia bowiem podejmowanie decyzji i obniża koncentrację.

Istnieje wiele organizacji, które próbują walczyć z narkomanią, jednak jak pokazują statystyki, ilość osób, jaka spożywa marihuanę, wcale nie spada. Dzieje się natomiast coś znacznie gorszego – obniża się próg wieku osób, które eksperymentują z narkotykami. Duży wpływ na tę sytuację ma przystępna cena towaru oraz moda, która często zmienia życie wielu osób w niekończący się koszmar.

Czytaj też: Jak leczyć narkomanię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA