Co warto wiedzieć o ecstasy?

„Weekendowe bóle głowy” wydają się pojawiać w sytuacjach paradoksalnych – w czasie, kiedy dochodzi do odprężenia organizmu
Zagrożenie ze strony narkotyków syntetycznych, do których zalicza się ecstasy, amfetaminę czy LSD, wzrasta z dnia na dzień. W przeliczniku na całą populację ilość spożywania tych środków nadal jest stosunkowo mała, ale to nie niweluje negatywnego działania ecstasy na organizm, a zwłaszcza mózg. Dowiedz się więcej o działaniu ecstasy.
/ 22.09.2016 14:21
„Weekendowe bóle głowy” wydają się pojawiać w sytuacjach paradoksalnych – w czasie, kiedy dochodzi do odprężenia organizmu

Czym jest ecstasy?

Ecstasy to środki halucynogenne i stymulujące, łączące w sobie właściwości amfetaminy i meskaliny. Ich dostępność jest powszechna, a jeszcze 20 lat temu środek ten był legalny na całym świecie. Obecnie na czarnym rynku można znaleźć około 150 rodzajów ecstasy. Są to różnokolorowe tabletki, opatrzone różnymi nazwami lub symbolami. Przyrządzenie tabletek nie wymaga specjalnego przygotowania, gdyż składniki, z których robi się te narkotyki syntetyczne są ogólnie dostępne. Wykrywalność laboratoriów z ecstasy również jest bliska niemal zeru, stąd też problem jedynie narasta, a jego opanowanie wydaje się być niemal niemożliwe.

Objawy zażywania ecstasy

Średnio po około 30 minutach od zażycia ecstasy u zażywającego można odnotować podwyższone ciśnienia krwi, wzrost szybkości bicia serca oraz oddechu. Z reguły objawy te utrzymują się nawet do 8 godzin. Po tym okresie u większości osób pojawia się:

  • zmęczenie,
  • bóle mięśni,
  • senność,
  • zmienność emocjonalna.

Polecamy: Amfetamina – niebezpieczny narkotyk

Te efekty mogą utrzymywać się nawet do dwóch dób po zażyciu środka. Jeżeli dana osoba często zażywa ecstasy wówczas może grozić jej stałe obniżenie koncentracji, które w konsekwencji może stać się przyczyną wypadku drogowego. Taka osoba będzie również nękana przez:

  • bóle głowy,
  • odwodnienie organizmu,
  • depresję,
  • poczucie niepokoju.

Częstym objawem przyjmowania przez dłuższy czas pigułek ecstasy jest, m.in.:

  • osłabienie mięśni z powodu obniżenia poziomu potasu i magnezu w organizmie;
  • niewydolność nerek;
  • objawy odstawienia (charakterystyczne dla narkomanów).

Trwały wpływ ecstasy

Badania przeprowadzone przez Brytyjską Radę ds. Narkotyków wykazały, że zażywanie ecstasy jest bezpieczniejsze niż heroiny. Liczba zgonów spowodowanych tym narkotykiem syntetycznym nie przekracza 10 rocznie. Ecstasy działa jednak negatywnie na strukturę mózgu. Zaobserwowane przez naukowców zaburzenia do złudzenia przypominają objawy choroby Alzheimera.

Przeczytaj więcej: Ecstasy uszkadza strukturę mózgu

Badania Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że wpływ ecstasy na psychikę człowieka wynika najprawdopodobniej z uwarunkowania genetycznego. Stąd też część osób zażywających ten narkotyk nie odczuwa żadnych efektów ubocznych, a inni popadają z ich powodu w depresje, która w ostateczności może doprowadzić nawet do śmierci.

Pytanie o uzależnienie od ecstasy pozostaje bez odpowiedzi. Możliwe jest, że faktycznie tylko niektórzy ludzie o specjalnych genach mogą uzależnić się od tego środka, ale nadal pozostaje to w sferze przypuszczeń. Mimo tego ecstasy w większości krajów jest nielegalne, np. w Wielkiej Brytanii za rozprowadzanie tego środka psychoaktywnego grozić może kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. W Polsce natomiast za posiadanie substancji psychotropowych i im podobnych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA