Miejsce zamieszkania a jakość życia seniora

Starość też radość! /fot. Fotolia
Jakość życia osób starszych zależy od wielu czynników, wśród których duże znaczenie ma miejsce zamieszkania. Niezależnie od tego, czy senior mieszka na wsi, czy w mieście, poprawa warunków mieszkaniowych zapewni mu komfort psychiczny, tak potrzebny w ostatnich latach życia.
/ 19.04.2012 12:38
Starość też radość! /fot. Fotolia

Warunki życia na wsi

Mogłoby się wydawać, że wieś jest idealnym miejscem zamieszkania dla starszej osoby. Cisza, spokój, świeże powietrze – z tym bardzo często kojarzy się wieś, stając się w ten sposób oazą, idealnym miejscem do spędzenia ostatnich lat życia. Okazuje się jednak, że warunki mieszkaniowe seniorów żyjących na wsi są dużo gorsze niż tych seniorów, którzy mieszkają w mieście. Powyższe stwierdzenie ma mocne podstawy, bo dotyczy dostępu do takich podstawowych dóbr, jak gaz, ciepła woda, łazienka, centralne ogrzewanie.

Brak możliwości korzystania z tych dobrodziejstw cywilizacji znacząco obniża jakość życia osoby starszej. Niestety na wsi wciąż często nie ma w domu łazienki i trzeba palić w piecu, aby ogrzać pomieszczenia i ugotować obiad. Podniesienie standardu mieszkaniowego na wsi to wciąż zadanie do zrealizowania.

Uzależnienie od pomocy innych

Seniorzy mieszkający na wsi bardzo często są uzależnieni od pomocy innych ludzi – współmałżonka, sąsiadów, dzieci. Bez wsparcia tych osób nie poradziliby sobie. Dlatego tak ważne jest tworzenie odpowiednich warunków integracji społecznej, jak np. ławki i zielona architektura.

Senior w mieście – utrudnienia architektoniczne

Niestety także w mieście na starszą osobę czekają utrudnienia. Problemy seniora mieszkającego w mieście wyglądają jednak nieco inaczej. Sprawność osoby starszej zdecydowanie się pogarsza, często prowadząc do częściowego inwalidztwa. Z tego powodu u osoby starszej mieszkającej w bloku może zmniejszać się poczucie bezpieczeństwa ze względu na stan techniczny budynku, w którym mieszka.

Taka osoba silniej odczuwa bariery architektoniczne. Ma to znaczący wpływ na jakość życia seniora – unika on wychodzenia z domu ze względu na trudności, np. w postaci stromych schodów i śliskiej posadzki, którym trudno mu sprostać i które są po prostu niebezpieczne dla jego zdrowia. Podstawowy problem w budynkach starego typu to brak windy i podjazdu dla wózka inwalidzkiego.

Komfort psychiczny osoby starszej

Wynika z tego, że zdecydowanie należy w budynkach stosować rozwiązania techniczne, które poprawią bezpieczeństwo chorego i niesprawnego seniora. Tylko w ten sposób można zapewnić starszej osobie komfort psychiczny, którego na pewno będzie pozbawiona nie wychodząc z domu, np. z powodu obawy przed upadkiem.

Sprawdź też: Jak dieta seniora wpływa na przyjmowane leki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA