1. Nie uprawiaj sportu
Aktywność fizyczna w tym czasie nie jest zabroniona, a niektóre ćwiczenia są wręcz polecane ze względu na możliwość niwelowania i łagodzenia dolegliwości! Oczywiście należy pamiętać, żeby nie wykonywać ćwiczeń bardzo wysiłkowych. W okresie menstruacji idealne są specjalnie dostosowane pozycje jogi.
2. Zapomnij o kąpieli
Nic bardziej mylnego. Jeżeli marzysz o kąpieli, dlaczego masz jej sobie odmawiać? Należy tylko pamiętać, że ogólnie, bez względu na fazę cyklu, należy unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Podczas menstruacji może ono nasilić krwawienie. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pójściem na basen, zabezpiecz się tamponem i zadbaj o równowagę flory bakteryjnej pochwy, np. dzięki stosowaniu probiotyku w tamponie.
3. Żadnych tabletek przeciwbólowych
To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz swojemu lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże Ci dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki temu będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.
4. Zapomnij o wygodzie – szczególnie nocą
Wygodę, swobodę ruchu i dyskrecję zapewniają nam tampony, ale niektóre z nas wciąż mają opory przed ich używaniem. Tymczasem nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje stosowanie tamponów, jeżeli przestrzega się zaleceń producenta. Nie ma też przeciwwskazań do aplikacji tamponów na noc. Teraz dostępne są również tampony z probiotykiem, które zapewniają nie tylko wygodę, ale też chronią miejsca intymne.
5. Nie idź do fryzjera
Mit ten pokutuje od lat, ale tak naprawdę nigdy nie został potwierdzony. Styliści fryzur mówią, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie u kobiet, nie wpływają w żaden sposób na strukturę włosów i ich kondycję. Nie ma więc obaw przed koloryzacją czy ścięciem. Ważne są przede wszystkim umiejętności samego fryzjera.
6. Nie opalaj się
Dlaczego nie? Nie ma żadnych przeciwwskazań przed leżeniem się na słońcu. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą każdej osoby bez względu na płeć, wiek czy stan fizyczny. Jedynie w czasie bardzo obfitego krwawienia warto zrezygnować z opalania się, żeby zapobiegać ewentualnym krwotokom.
Czytaj także:
Bolesny okres? To może być endometrioza
Co robić, gdy przed okresem boli brzuch?
Dlaczego okres się spóźnia?
- dr n. med. Grzegorz Południewski – ginekolog
- dr Aleksandra Borkowska – psycholog
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!