Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Co to znaczy leczenie kanałowe? Jak długo trwa leczenie kanałowe? Jakie dolegliwości mogą pojawić się po leczeniu kanałowym? Na te pytanie odpowiada lekarz dentysta Piotr Wujec.
/ 22.05.2017 14:51

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie własnych zębów, nawet mocno zniszczonych przez proces próchnicowy, który doprowadza do zniszczenia miazgi tkanek okołowierzchołkowych. 

Dzięki technikom leczenia kanałowego pacjenci zachowują zęby własne bez konieczności usuwania ich  z jamy ustnej.

Ile kanałów ma ząb?

Zęby mogą mieć różną liczbę kanałów. Zęby sieczne najczęściej mają jeden kanał, aczkolwiek dolne dwójki, trójki mogą mieć dwa kanały. Zęby przedtrzonowe zwykle mają jeden kanał lub dwa kanały. Natomiast najwięcej kanałów mają zęby trzonowe. Szóstki górne często są zębami mającymi cztery kanały, rzadziej trzy. Zdarzają się również zęby pięciokanałowe, a także anomalie anatomiczne, które mogą powodować, że tych kanałów jest nawet sześć czy siedem. Aczkolwiek zdarza się to niezmiernie rzadko.

Kiedy należy leczyć ząb kanałowo?

Bardzo często to ból jest przyczyną dla której pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Jeżeli ząb boli dłużej niż dwa dni i są to bóle samoistne, wtedy najczęściej lekarz musi przeprowadzić leczenie kanałowe. Ból jest czynnikiem, który alarmuje zarówno pacjenta, jak i lekarza o ewentualnej konieczności przeprowadzenia takiego leczenia.

Zdarzają się jednak przypadki, gdzie martwa miazga nie daje żadnych objawów bólowych natomiast podczas przypadkowego badania – na zdjęciu rentgenowskim – wychodzą zmiany okołowierzchołkowe, które również są wskazaniem do leczenia kanałowego.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi z wnętrza zęba, z komory zęba. Miazga składa się głównie z nerwu, ale również z naczyń krwionośnych, dlatego zabiegi usuwania miazgi muszą być przeprowadzane w znieczuleniu, aby pacjenci nie odczuwali silnych dolegliwości bólowych.

Celem leczenia kanałowego jest również prawidłowe opracowanie wszystkich kanałów, dezynfekcja, czyli usunięcie wszystkich bakterii z ich wnętrza, a na koniec szczelne wypełnienie systemu kanałowego.

Dowiedz się więcej: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma próchnica?

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe bez znieczulenia jest bolesne, dlatego stosuje się znieczulenie miejscowe, które gwarantuje całkowitą bezbolesność podczas przeprowadzania takiego zabiegu.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest leczeniem niezwykle precyzyjnym, szczególnie leczenie kanałowe pod mikroskopem. Ze względu na konieczność używania specjalistycznego sprzętu, narzędzi, a także biorąc pod uwagę, że system kanałowy zęba jest bardzo skomplikowany, leczenie kanałowe jest zabiegiem czasochłonnym. Na zębach wielokanałowych leczenie może trwać nawet do dwóch godzin.

Czy po leczeniu kanałowym mogą wystąpić jakieś dolegliwości?

Czasami utrzymują się dolegliwości bólowe trwające nawet do 10 dni. Jest to normalna sprawa. W tym czasie zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych. Po 10 dniach te dolegliwości zazwyczaj mijają.  

Warto jednak dodać, że takie dolegliwości pozabiegowe zdarzają się dość rzadko, zwykle u 10 proc. pacjentów, pozostałych 90 proc. pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych po leczeniu kanałowym.

Jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego?

Jeżeli ząb wymaga leczenia kanałowego, a pacjent nie chce przeprowadzania takiego zabiegu, jedyną alternatywą jest usunięcie takiego zęba, czyli ekstrakcja zęba.

Polecamy: Dlaczego ząb boli?

Chcesz wiedzieć więcej o stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl.

Wywiad przeprowadziła Magdalena Mrówczyńska, redaktor serwisu dentowizja.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/29.09.2017 12:40
niestety też musiałam doświadczyć leczenia kanałowego. Na szczęście mój dentysta bytom z blueklinik to profesjonalista i wykonal prawidłowo zabieg. Teraz ząb nie boli :)
/21.09.2017 15:35
Kilka razy miałem średnią przyjemność mieć leczenie kanałowe. Można to przeżyć, ale nie jest to moje ulubione zajęcie. tym bardziej cenie sobie profesjonalizm i delikatność w tej kwestii. Z tym spotkałem się właśnie w klinice warszawskiej Bonneli Dental. U nich nawet leczenie kanałowe nie boli ;)
/29.12.2016 13:09
Leczenie kanałowe jest bardzo złożonym zabiegiem. Ważne jest aby było przeprowadzane przez fachowców, którzy wiedzą co robią, bo niestety zdarzyło mi się, że pewien dentysta nie wypełnił wszystkich kanałów, przez co ząb psuł się nadal, a ja o tym nie wiedziałam.. Całe szczeście trafiłam do gabinetu indexmedica, gdzie zęba mi prześwietlono, a leczenie przeprowadzono ponownie, tym razem prawidłowo.
POKAŻ KOMENTARZE (10)