Badania dr Nicoli Lindson-Hawley z Oxfordu, które sfinansowało British Heart Foundation, objęło grupę blisko 700 ochotników. Połowa z nich rzuciła palenie z dnia na dzień, druga zaś – odzwyczajała się od nałogu stopniowo. Każdy uczestnik eksperymentu miał dostęp do plasterków nikotynowych, mógł też korzystać z porad i wsparcia.
Po pół roku sprawdzono postępy w rzucaniu palenia wszystkich ochotników – okazało się, że w grupie osób, które nagle przerwały uzależnienie, wytrwało 22%, natomiast w drugiej – tylko 15,5%. Wyniki badania opublikowano w piśmie „Annals of Internal Medicine”.
Okazuje się więc, że najlepiej jest rzucić palenie nagle, najlepiej w z góry ustalonym dniu. W czasie, gdy próbujemy zerwać z nałogiem, warto zgłosić się po wsparcie u profesjonalistów – w każdym większym mieście działają Poradnie Pomocy Palącym, w którym można bezpłatnie zasięgnąć porady, skorzystać z pomiaru ciśnienia krwi, spirometrii czy pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Specjaliści oferują też konsultacje lekarskie oraz wsparcie psychologiczne. Przy wielu z takich palcówkach działają także telefoniczne poradnie pomocy palącym.
Rzucanie palenia może wydawać się trudnym zadaniem, jednak odpowiednia motywacja i konsekwencja w działaniu doprowadzą nas do sukcesu.
Sprawdź, dlaczego warto rzucić palenie i jak to zrobić w naszym dziale Nikotyna
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!