Chociaż na naszej skórze można znaleźć wiele bakterii i grzybów, to z większością żyjemy w symbiozie, a część z nich chroni nas przed groźnymi drobnoustrojami, które atakują organizm na przykład wtedy, gdy jest on osłabiony.
Według opublikowanej przez naukowców w „Nature” mapy grzybów bytujących na ludzkiej skórze największa różnorodność gatunków występuje na:
- stopach (średnio 80 gatunków),
- paznokciach i przestrzeniach między palcami (40–60 gatunków),
- ramionach (18–32 gatunków),
- tułowiu (2–10 gatunków).
Inne miejsca, które znalazły się na mapie i zostały określone jako te, które „lubią” grzyby, to: czoło pomiędzy brwiami, miejsce za uszami, wnętrze dziurek i okolice płatków nosa, wnętrze ucha, skóra z tyłu głowy, klatka piersiowa w okolicy mostka, pachy, plecy, zgięcia ramion, pępek, przedramiona, wnętrza dłoni, pachwiny i pięty.
Badania potwierdziły także, że bakterie żyjące na zdrowej ludzkiej skórze należą głównie do rodzaju Propionibacterium (odgrywają kluczową rolę w powstawianiu trądziku), Corynebacterium (maczugowce) i Staphyplococcus (gronkowce).
Naukowcy odkryli też, że w trakcie agresywnego leczenia doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi naturalna flora człowieka zostaje zniszczona i miejsce dotychczasowych grzybów zajmują inne – niekoniecznie łagodne, lecz często chorobotwórcze.
Zobacz też serwis Dermatologia
Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 23.05.2013/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!