Najwięcej gatunków grzybów żyje na ludzkich stopach

Dorosły człowiek nosi na sobie i w sobie prawie 2 kg bakterii. Jesteśmy też miejscem bytowania grzybów – w opublikowanym w „Nature” artykule naukowcy pokazują, gdzie na ludzkiej skórze jest ich najwięcej – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Atlas grzybów ludzkich”.
/ 23.05.2013 15:08

Chociaż na naszej skórze można znaleźć wiele bakterii i grzybów, to z większością żyjemy w symbiozie, a część z nich chroni nas przed groźnymi drobnoustrojami, które atakują organizm na przykład wtedy, gdy jest on osłabiony.

Według opublikowanej przez naukowców w „Nature” mapy grzybów bytujących na ludzkiej skórze największa różnorodność gatunków występuje na:

  • stopach (średnio 80 gatunków),
  • paznokciach i przestrzeniach między palcami (40–60 gatunków),
  • ramionach (18–32 gatunków),
  • tułowiu (2–10 gatunków).

Inne miejsca, które znalazły się na mapie i zostały określone jako te, które „lubią” grzyby, to: czoło pomiędzy brwiami, miejsce za uszami, wnętrze dziurek i okolice płatków nosa, wnętrze ucha, skóra z tyłu głowy, klatka piersiowa w okolicy mostka, pachy, plecy, zgięcia ramion, pępek, przedramiona, wnętrza dłoni, pachwiny i pięty.

Badania potwierdziły także, że bakterie żyjące na zdrowej ludzkiej skórze należą głównie do rodzaju Propionibacterium (odgrywają kluczową rolę w powstawianiu trądziku), Corynebacterium (maczugowce) i Staphyplococcus (gronkowce).

Naukowcy odkryli też, że w trakcie agresywnego leczenia doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi naturalna flora człowieka zostaje zniszczona i miejsce dotychczasowych grzybów zajmują inne – niekoniecznie łagodne, lecz często chorobotwórcze.

Zobacz też serwis Dermatologia

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 23.05.2013/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!