Niebezpieczne odpady medyczne

Gabinety odnowy biologicznej powinny odpowiednio przechowywac odpady/ fot. Fotolia
Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Zdrowia obowiązkiem bezpiecznego składowania i pozbywania się odpadów medycznych objęte są placówki ochrony zdrowia i zakłady, w których powstają odpady mające potencjalne właściwości zakaźne. Polscy przedsiębiorcy wciąż nieprawidłowo postępują z odpadami medycznymi.
/ 28.06.2011 13:08
Gabinety odnowy biologicznej powinny odpowiednio przechowywac odpady/ fot. Fotolia

Czym jest odpad medyczny?

Odpady medyczne to wszelkie pozostałości z sal zabiegowych, zużyte strzykawki i opatrunki, tworzywa używane przez dentystów oraz inne materiały, które mogły mieć kontakt z ludzką krwią i wydzielinami. Z tego względu rygorystyczne przepisy dotyczące utylizacji odpadów medycznych muszą być przestrzegane nie tylko przez placówki ochrony zdrowia, ale także przez salony kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety odnowy biologicznej i studia tatuażu.

Odpady medyczne zagrażają ludziom

„Pracownicy nawet niewielkich gabinetów nie powinni wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci odpadów stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy zlecić ich odbiór wyspecjalizowanej firmie, która zadba o ich bezpieczne unieszkodliwienie. Właściciele zakładów, którzy tego nie robią, nie tylko narażają się na kary finansowe za łamanie prawa, ale stwarzają też zagrożenie dla zdrowia publicznego i środowiska naturalnego”, mówi Krzysztof Rdest, prezes firmy Eko Emka Sp. z o.o.

Jaka jest świadomość polskich przedsiębiorców?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem odpady medyczne należy odpowiednio przechowywać. Właściciele zakładów powinni zbierać niebezpieczne odpady do specjalnie przeznaczonych do tego worków lub sztywnych pojemników. Według Krzysztofa Rdesta polscy przedsiębiorcy wciąż wykazują się niewielką znajomością przepisów prawa.

Nieprawidłowe postępowanie z odpadami medycznymi może dotyczyć nawet 5,5 tys. zakładów kosmetycznych, salonów fryzjerskich i gabinetów odnowy biologicznej. Ważne jest, aby zwiększyć świadomość przedsiębiorców, że ich firmy podlegają takim samym wymogom bezpieczeństwa, jak przychodnie lekarskie i szpitale.

Przeczytaj: Czy leki ziołowe są bezpieczne?

Źródło: informacja prasowa www.mediametropolis.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA