Nie zabijajcie naszymi lekami!

Leki mogą działać toksycznie, teratogennie, embriotoksycznie i rakotwórczo. Co to oznacza?/fot. Fotolia
Europejskie firmy farmaceutyczne nie chcą, aby ich leki były wykorzystywane do egzekucji w Stanach Zjednoczonych. Grożą wycofaniem tych leków z produkcji - czytamy w "Rzeczpospolitej" w artykule "Producenci kontra kaci z USA".
Leki mogą działać toksycznie, teratogennie, embriotoksycznie i rakotwórczo. Co to oznacza?/fot. Fotolia

Wśród protestujących znalazła się duńska firma Lundbeck. Jej lek Nembutal, stosowany w epilepsji, jest masowo kupowany przez katów we wszystkich stanach, w których wykonywane są kary śmierci.

Zdaniem pracowników firmy Lundbeck, lek jest stosowany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, a także wyznawanymi przez nich wartościami, dlatego od wielu miesięcy przekonują Amerykanów, by jak najszybciej przestali używać wspomnianego leku do egzekucji. - Pierwszą myślą, jak przyszła nam do głowy, gdy dostaliśmy tę wiadomość, było wycofanie leku ze sprzedaży. Lekarze przekonują nas jednak, że jest on niezbędny w terapii ich pacjentów - powiedział Mads Kronborg, rzecznik prasowy Lundbecka. Ma on nadzieję, że naciski firmy, służb dyplomatycznych oraz samych Amerykanów okażą się skuteczne.

Dlaczego kaci z USA zainteresowali się tym lekiem? Bo zabrakło im innego środka do zabijania - czytamy w gazecie. Pod koniec 2010 roku wyczerpały się zapasy pentothalu, który leczniczo stosowany jest do narkozy, a przez katów w 35 stanach był wykorzystywany w egzekucjach. Producent tego preparatu - firma Hospira - musiał ten preparat na wiele miesięcy wycofać z rynku, ponieważ inne formy protestu okazały się nieskuteczne.

Zdaniem szefa waszyngtońskiego Ośrodka o Karze Śmierci, Richarda Dietera, ironią jest, że karę śmierci w Stanach Zjednoczonych wykonuje się lekami firm farmaceutycznych z Europy, która jest przeciwna karze śmierci. Według niego skutecznym sposobem protestu jest groźba zaprzestania produkcji leku lub jego sprzedaży. Dobrym pomysłem na przyszłość jest również podpisywanie przez producentów odpowiednich klauzul z amerykańskimi dystrybutorami leków.

Warto wiedzieć: Kiedy można stwierdzić śmierć pacjenta?

Źródło: Rzeczpospolita, nr 146/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: leki

Redakcja poleca

REKLAMA