Nocna praca nie popłaca

Nie pracuj zbyt długo
Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario są jednomyślni co do negatywnych skutków pracy nocą: praca nocami zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu. O tym, jakie są konsekwencje wynikające z zakłóconego zegara biologicznego, czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Ciemności zagrażają zdrowiu”.
/ 07.08.2012 14:25
Nie pracuj zbyt długo

Grupa naukowców z Uniwersytetu Zachodniego Ontario, którą kierował prof. John Caldwell, przeanalizowała dane dotyczące 2 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii. Badanie, jakie przeprowadzili, dało ostateczny wynik: praca nocą zakłóca naturalny zegar biologiczny i zwiększa ryzyko zawału o 23% oraz udaru mózgu o 5%. Natomiast ryzyko choroby wieńcowej jest zwiększone o 41%.

Dane, które analizowali badacze, były przepełnione informacjami dotyczącymi godzin pracy mieszkańców, ich diety, trybu życia, sportów jakie uprawiają, seksu itd. Takie informacje pozwoliły stwierdzić, że praca po nocach wiąże się ściśle z nieodpowiednią dietą.

U takich osób stwierdza się bezsenność prowadzącą do uzależnienia od środków nasennych i uspokajających, podwyższony poziom cholesterolu, nadwagę, otyłość oraz problemy w kontaktach międzyludzkich. Ludzie pracujący nocą, czyli na tzw. „trzecią zmianę”, powinni rzucić palenie, dbać o swoją dietę oraz pilnować swojej aktywności fizycznej.

Swego czasu francuscy naukowcy również przeprowadzili taką analizę, ale wyłącznie na grupie kobiet. Badacze stwierdzili, że u kobiet pracujących na trzecią zmianę wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. Do takich wniosków doszli również lekarze z Duńskiego Centrum Raka w Kopenhadze, jednego z najpopularniejszych ośrodków badań nad nowotworami na świecie.

Źródło: rp.pl/jm

Zobacz też: Uśmiech łagodzi niekorzystne skutki stresu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA