Praca w nocy sprzyja pojawieniu się raka!

Rak piersi/fot. Shutterstock
Duńscy naukowcy odkryli, że praca w trakcie nocnej zmiany zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiet raka piersi – czytamy na rp.pl w artykule „Mrok sprzyja nowotworom”.
/ 11.06.2012 12:53
Rak piersi/fot. Shutterstock

Badania zostały przeprowadzone w 2007 roku na kobietach z duńskiej armii, które zachorowały na raka piersi. 141 z 218 zgodziło się udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania. Identyczne pytania zadano 551 kobietom z grupy kontrolnej. Okazało się, że kobiety pracujące na nocną zmianę są o 40% bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi, a u pań, które pracują w nocy często, ryzyko to wzrasta do 50%.

Pierwszym uzasadnieniem takiego stanu rzeczy, na jakie wpadli duńscy badacze był niższy poziom witaminy D z powodu spędzania czasu w ciemności. Okazało się jednak, ze ta hipoteza była błędna – kobiety pracujące w nocy spędzały więcej czasu na słońcu w ciągu wolnego dnia, przez co rozregulował się ich zegar biologiczny, co zwiększyło ryzyko wystąpienia nowotworu.

Zobacz też: Nowa metoda wczesnego wykrywania raka piersi

Źródło: rp.pl/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA