Nowe leki na wirusowe zapalenie wątroby typu C

Dzięki dwóm nowym preparów leczenie HCV może być skuteczniejsze o 30% i pozbawione skutków ubocznych /fot. Fotolia
Zostały opracowane dwa nowe preparaty, które zdaniem lekarzy mogą być podstawą do opracowania skutecznej terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C. Przeciwko HCV nie ma dotąd szczepionki.
/ 04.05.2011 10:44
Dzięki dwóm nowym preparów leczenie HCV może być skuteczniejsze o 30% i pozbawione skutków ubocznych /fot. Fotolia

Boceprevir, produkt firmy Merck oraz telaprevir, opracowany przez Vertex Pharmaceuticals, to nazwy dwóch preparatów, które według badań poprawiają skuteczność leczenia wirusowego zapalenia wątroby nawet o 30%, eliminują też skutki uboczne leczenia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków niedługo najprawdopodobniej zezwoli na ich powszechne stosowanie.

Terapia wirusowego zapalenia wątroby jest dziś skuteczna u 40-60% pacjentów, ma również silne efekty uboczne. Choroba może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, powodując marskość wątroby, a także rozwój nowotworu.

Dotychczas HCV leczy się rybawiryną oraz pegylowanym interferonem. Terapia trwa rok. Lekarze mają nadzieję, że dzięki boceprevirowi i telaprevirowi będzie ona szybsza i skuteczniejsza. Według ekspertów wciąż konieczne jest jednak opracowanie odpowiedniej metody leczenia z zastosowaniem nowych preparatów.

Źródło: rp.pl, 01.05.2011 /am

Czytaj też: Co powinniśmy wiedzieć o przewlekłym WZW typu C?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA