Co powinniśmy wiedzieć o przewlekłym WZW typu C?

Co powinniśmy wiedzieć o przewlekłym WZW typu C?
Warunkiem rozpoznania przewlekłych chorób o etiologii HCV jest utrzymywanie się wirusa przez co najmniej 6 miesięcy w surowicy lub tkance wątrobowej u osoby z wykładnikami choroby wątroby. Choroba charakteryzuje się zmianami martwiczo-zapalnymi wątroby. Liczba przewlekle zakażonych HCV w Polsce wynosi 750 tyś.
/ 30.12.2010 03:35
Co powinniśmy wiedzieć o przewlekłym WZW typu C?

Objawy przewlekłego WZW typu C

U większości chorych w trakcie przewlekłego WZW typu C występuje osłabienie, ból mięśni i stawów, świąd skóry, obniżony nastrój. Choroba wykazuje powolną progresję. W wątrobie dochodzi do włóknienia i marskiej przebudowy.

Rozpoznanie przewlekłego WZW

Przewlekłe zakażenie HCV rozpoznaje się na podstawie obecności materiału genetycznego wirusa, czyli RNA HCV we krwi przez ponad 6 miesięcy oraz wykazaniu zmian zapalno-martwiczych w materiale pobranym podczas biopsji wątroby. Na podstawie biopsji określa się ponadto nasilenie włóknienia. Aktywność aminotransferazy alaninowej wzrasta okresowo.

Przeczytaj: WZW typu C - czy warto się leczyć?

Zalecenia dla przewlekle chorych na WZW

Chorym zakazane jest spożywanie alkoholu, bowiem nasila uszkodzenie wątroby i przyspiesza progresję do marskości. Nie ma przeciwwskazań do zajęć rekreacyjnych i uprawiania sportu a także kontynuowania pracy zawodowej, z wyjątkiem stanowisk wymagających szczególnego wysiłku fizycznego.

Leczenie

Celem leczenia przewlekłego WZW typu C jest eliminacja wirusa, która znamiennie zmniejsza ryzyka rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego. W pierwszej kolejności do leczenia powinno się kwalifikować chorych z zaawansowanym włóknieniem określonym na podstawie biopsji wątroby, także oczekujących na przeszczepienie narządu, u hemodializowanych, zakażonych jednocześnie HBV lub HIV. Czas leczenia i dobór leków zależy od genotypu wirusa.

Monitorowanie

Chorzy z potwierdzoną lub prawdopodobną marskością wątroby wymagają także badań przesiewowych w kierunku raka wątrobowokomórkowego. Co 6-12 miesięcy oznacza się alfa-fetoproteinę, która jest markerem nowotworowym oraz wykonuje badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.

Zobacz też: Leki, alkohol, dieta - co szkodzi wątrobie najbardziej?

Powikłania

U 5-20% chorych na przewlekłe WZW typu C rozwija się marskość narządu w ciągu 20-25 lat. To proces nieprawidłowej przebudowy, który doprowadza do upośledzenia funkcji. Czynniki ryzyka przyspieszające progresję do marskości to alkohol, płeć męska, zakażenie powyżej 40 roku życia, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, cukrzyca, towarzyszące zakażenie HBV lub HIV. Najpoważniejszym powikłaniem przewlekłego WZW o typie HCV jest rak wątrobowokomórkowy, który rozwija się u 5% chorych.

Leczenie ostrej fazy zakażenia HCV zmniejsza ryzyko przejścia zapalenia ostrego w proces przewlekły.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!