Objawy przewlekłego WZW typu C
U większości chorych w trakcie przewlekłego WZW typu C występuje osłabienie, ból mięśni i stawów, świąd skóry, obniżony nastrój. Choroba wykazuje powolną progresję. W wątrobie dochodzi do włóknienia i marskiej przebudowy.
Rozpoznanie przewlekłego WZW
Przewlekłe zakażenie HCV rozpoznaje się na podstawie obecności materiału genetycznego wirusa, czyli RNA HCV we krwi przez ponad 6 miesięcy oraz wykazaniu zmian zapalno-martwiczych w materiale pobranym podczas biopsji wątroby. Na podstawie biopsji określa się ponadto nasilenie włóknienia. Aktywność aminotransferazy alaninowej wzrasta okresowo.
Przeczytaj: WZW typu C - czy warto się leczyć?
Zalecenia dla przewlekle chorych na WZW
Chorym zakazane jest spożywanie alkoholu, bowiem nasila uszkodzenie wątroby i przyspiesza progresję do marskości. Nie ma przeciwwskazań do zajęć rekreacyjnych i uprawiania sportu a także kontynuowania pracy zawodowej, z wyjątkiem stanowisk wymagających szczególnego wysiłku fizycznego.
Leczenie
Celem leczenia przewlekłego WZW typu C jest eliminacja wirusa, która znamiennie zmniejsza ryzyka rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego. W pierwszej kolejności do leczenia powinno się kwalifikować chorych z zaawansowanym włóknieniem określonym na podstawie biopsji wątroby, także oczekujących na przeszczepienie narządu, u hemodializowanych, zakażonych jednocześnie HBV lub HIV. Czas leczenia i dobór leków zależy od genotypu wirusa.
Monitorowanie
Chorzy z potwierdzoną lub prawdopodobną marskością wątroby wymagają także badań przesiewowych w kierunku raka wątrobowokomórkowego. Co 6-12 miesięcy oznacza się alfa-fetoproteinę, która jest markerem nowotworowym oraz wykonuje badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.
Zobacz też: Leki, alkohol, dieta - co szkodzi wątrobie najbardziej?
Powikłania
U 5-20% chorych na przewlekłe WZW typu C rozwija się marskość narządu w ciągu 20-25 lat. To proces nieprawidłowej przebudowy, który doprowadza do upośledzenia funkcji. Czynniki ryzyka przyspieszające progresję do marskości to alkohol, płeć męska, zakażenie powyżej 40 roku życia, nadwaga i otyłość, palenie papierosów, cukrzyca, towarzyszące zakażenie HBV lub HIV. Najpoważniejszym powikłaniem przewlekłego WZW o typie HCV jest rak wątrobowokomórkowy, który rozwija się u 5% chorych.
Leczenie ostrej fazy zakażenia HCV zmniejsza ryzyko przejścia zapalenia ostrego w proces przewlekły.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!