Nowe przepisy regulujące rynek tytoniowy – co się zmieni?

Planowane przez Komisję Europejską zmiany dotyczą głównie wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych, zakazu ich ekspozycji w sklepach, wyeliminowanie z nich substancji poprawiających smak i zapach oraz wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych/fot. Sxc.hu
Planowane przez Komisję Europejską zmiany dotyczą głównie wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych, zakazu ich ekspozycji w sklepach, wyeliminowanie z nich substancji poprawiających smak i zapach oraz wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.
/ 17.06.2011 08:44
Planowane przez Komisję Europejską zmiany dotyczą głównie wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych, zakazu ich ekspozycji w sklepach, wyeliminowanie z nich substancji poprawiających smak i zapach oraz wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych/fot. Sxc.hu

Nowe przepisy już wkrótce

Ekonomiczne koszty konsumpcji tytoniu na terenie Unii Europejskiej wyniosły w 2000 r. 100 miliardów euro. Palenie tytoniu jest finansową studnią bez dna. Używanie tytoniu jest nadal pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Unii - każdego roku przedwcześnie umiera ok. 650 tysięcy osób. Komisja Europejska szykuje się do zmian obowiązujących przepisów, regulujących rynek tytoniowy. Przyczyni się to do znaczącego spadku liczby zgonów, poprawy zdrowia Polaków, a także oszczędności państwa.

Zobacz też: Paląc, puszczasz swoje pieniądze z dymem!

Co się zmieni?

Stowarzyszenie Manko, organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, jest przekonane, że zmiany Dyrektywy tytoniowej przyczynią się do poprawy zdrowia Polaków, sprawią, że mniej osób będzie umierało przedwcześnie, a dzieci i młodzież rzadziej sięgną po papierosy. Jak podkreśla ekonomista Michał Stokłosa, ekspert z American Cancer Society, zmiany te mogą też mieć pozytywny wpływ na Polską gospodarkę.

Nadchodzące zmiany to, m.in.:

  • zmiana wyglądu opakowań wyrobów tytoniowych (ujednolicenie i zamieszczenie ostrzeżeń obrazkowych);
  • zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych w widocznym miejscu w punktach sprzedaży, zakaz sprzedaży internetowej;
  • wyeliminowanie z papierosów substancji poprawiających ich smak i zapach lub ułatwiających uzależnienie;
  • wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, bez żadnych odstępstw.

Dużo plusów

Według obliczeń Banku Światowego w krajach o wysokiej konsumpcji tytoniu (takich, jak Polska) koszty opieki zdrowotnej związane ze skutkami palenia tytoniu mogą stanowić nawet ok. 15% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną w skali roku. Bezpośrednie koszty leczenia, dla tylko części chorób, wyniosą w najbliższych 20 latach ok. 80 miliardów złotych dla przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i ok. 3 miliardy złotych dla choroby naczyń wieńcowych.

Wdrożenie propozycji Komisji Europejskiej w zakresie ograniczenia negatywnych skutków palenia tytoniu, nie tylko nie spowoduje katastrofy ekonomicznej Polski, ale także przyczyni się do obniżenia ogromnych kosztów leczenia chorób odtytoniowych, jakie rokrocznie ponosi państwo.

Zobacz też: Dlaczego bierne palenie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA