Obalamy mit, że dieta weglowodanowa obniża ciśnienie krwi!

Obalamy mit, że dieta weglowodanowa obniża ciśnienie krwi! fot. Fotolia
Myślisz, że węglowodany lepiej wpływają na ciśnienie krwi niż tłuszcze i białko? Błąd! Sprawdź dlaczego!
Ewa Cwil / 22.01.2018 04:30
Obalamy mit, że dieta weglowodanowa obniża ciśnienie krwi! fot. Fotolia
Jeszcze do niedawna za najzdrowszą na świecie dietę uważano tę obfitującą w węglowodany. W 2005 roku na łamach Journal of the American Medical Association" opublikowano pewne badania. Warto je przypomnieć, gdyż obalają mit na temat dobroczynnego wpływu diety węglowodanowej na ciśnienie krwi.

Badania

Przez 6 tygodni blisko 200 uczestników testu (¾ z nich miało nadwagę), jadło wyłącznie to, co przewidywało badanie. Oceniano w ten sposób trzy różne diety
  • W diecie nr 1 58% kalorii pochodziło z węglowodanów, 15% z białka i 28% z tłuszczu, czyli odpowiadała ona schematowi najpopularniejszej piramidy żywienia z tamtego roku.
  • W diecie nr 2 mniej niż 50% kalorii pochodziło z węglowodanów, 25% pochodziło z białka (z mięsa i roślin strączkowych), a reszta z tłuszczu.
  • W diecie nr 3 węglowodanów było także mniej niż w diecie nr 1, ale aż 27% kalorii pochodziło z tłuszczu (głównie był to olej rzepakowy lub oliwa).

Wyniki

Po 6 tygodniach takiego żywienia okazało się, że na ciśnienie krwi, ale też na poziom cholesterolu, lepiej działają diety zawierające więcej białka i tłuszczu. Dieta najbogatsza w węglowodany nie wpływała korzystnie na te parametry krwi, nie obniżała więc ciśnienia.

Co to oznacza?

Ano tylko tyle, co zostało napisane powyżej. Czy to znaczy, że zmieniając proporcje makroskładników w diecie można liczyć na dłuższe życie? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że osoby cierpiące na nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu nie muszą za wszelka cenę odmawiać sobie białka i tłuszczu
Warto jednak mieć na względzie, że nie każdy rodzaj tłuszczu działa na organizm tak samo. Podobnie jest z różnymi źródłami białka. Tłuszcz tłuszczowi nierówny, choć 1 g każdego tłuszczu ma taką samą wartość energetyczną; białko białku nierówne.
Ale to już temat na zupełnie inny materiał...
 

Które zioła obniżają ciśnienie krwi

Czerwone wino a nadcisnienie - czy to działa?

Ilość cukru we krwi a nadciśnienie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA