Osoby starsze są bardziej podatne na zaplenia płuc

Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock
Dlaczego osoby starsze są bardziej podatne na infekcje? Odpowiedzi udzielają badacze z Uniwersytetu Loyoli w Chicago na łamach czasopisma Journal of Immunology.
/ 19.04.2011 00:01
Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock

W porównaniu z osobami młodymi, starsi ludzie częściej chorują i umierają z powodu zapalenia płuc. Co więcej szczepienia przeciwko drobnoustrojom wywołującym tę chorobę wydają się mniej skuteczne w pewnym wieku.

By zrozumieć, co może być przyczyną osłabienia układu odpornościowego związanego z wiekiem naukowcy zwrócili szczególną uwagę na dwa typy komórek: makrofagi pożerające bakterie i limfocyty B produkujące przeciwciała, u myszy laboratoryjnych. Ustalono, że zarówno u młodych, jak i starszych zwierząt komórki były równie sprawne w swoim przeciwbakteryjnym działaniu. Zaobserwowano jednak zmniejszenie ich liczby z biegiem lat.

„Gdybyśmy wiedzieli, jak uzupełnić liczbę tych komórek, moglibyśmy zapobiec zwiększonemu występowaniu zakażeń bakteryjnych u osób w podeszłym wieku.” – twierdzi prof. Pamela Witte z Instytutu Mikrobiologii i Immunologii na Uniwersytecie Loyoli. Co więcej, badanie to wskazuje na potrzebę stworzenia szczepionek np. przeciwko infekcjom pneumokokowym dostosowanych do wieku pacjentów. Obecnie stosowane szczepionki działają bowiem na zasadzie stymulacji limfocytów B do produkcji specyficznych przeciwciał. Jeśli badania na myszach znajdą potwierdzenie w danych od ludzi, taki mechanizm działania szczepionki może być nieefektywny u osób starszych.

„Rozwijanie nowych metod zapobiegania chorobom, takim jak zapalenie płuc, jest bardzo istotne, ponieważ w pewnym wieku staja się one szczególnie niebezpieczne.” – podsumowują autorzy badania. 

Zobacz też: Zapalenie płuc - czy należy się bać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA