Osteoporoza objawy - objawy diagnostyka i sposoby zapobiegania osteoporozie

Osteoporoza fot. Fotolia
Z powodu osteoporozy co 30 sekund ktoś w Europie łamie sobie kość. Podpowiadamy jak zadbać o mocne kości
Marta Wilczkowska / 13.11.2013 10:18
Osteoporoza fot. Fotolia

Im bardziej zbliżasz się do menopauzy (a mężczyźni do andropauzy), tym niższy masz poziom hormonów płciowych. Wraz z ich spadkiem zwiększa się też tendencja do utraty masy kostnej. Konstrukcja taka jest na tyle słaba, że może skończyć się złamaniem nawet w wyniku pozornie niegroźnego upadku czy uderzenia. Stan taki określa się mianem osteoporozy. Choroba ta dotyka już co trzecią kobietę i co ósmego mężczyznę po pięćdziesiątce. Na szczęście – jeśli jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana – jej rozwój można skutecznie zastopować.

Jakie badanie pomoże zdiagnozować osteoporozę?


Aby sprawdzić, czy masz początki osteoporozy, wystarczy zrobić densytometrię, czyli badanie sprawdzające gęstość kości. Polega ono na prześwietleniu małą dawką promieni RTG kości udowej i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Podczas badania leżysz na specjalnym stole, nad którym przesuwa się ramię densytometru. Obraz z takiego prześwietlenia przesyłany jest do komputera, a następnie drukowany w formie wykresów. Badanie możesz zrobić w ramach NFZ (jeśli masz skierowanie od specjalisty, np. ortopedy) lub prywatnie (za ok. 100 zł).

Objawy osteoporozy - co powinno zwrócić twoją uwagę?


Koniecznie wykonaj densytometrię, jeśli zauważyłaś któryś z poniższych objawów osteoporozy. Kiedy powinnaś zwrócić szczególną uwagę na zdrowie swoich kości?
  • z wiekiem ubywa ci wzrostu – utrata ponad 2 centymetrów może świadczyć o zniszczeniu przez osteoporozę któregoś z kręgów;
  • ok. 10 lat temu przeszłaś menopauzę (jeśli twój partner ma ponad 65 lat, także namów go na badanie);
  • doznałaś złamania z błahego powodu, bo np. uderzyłaś ręką o stół;
  • twoja mama lub siostra mają stwierdzoną osteoporozę (skłonność do niej jest w dużej mierze dziedziczna).

Jak zapobiec rozwojowi osteoporozy?


Choć osteoporoza to niestety prawdziwa plaga naszych czasów, istnieją sposoby dzięki którym udaje się ustrzec przed jej rozwojem. Co zrobić, aby zapobiec rozwojowi osteoporozy? Profilaktycznie i w ramach leczenia osteoporozy warto:
  • Ćwiczyć (choćby maszerować) – to dobry sposób na wzmocnienie mięśni podtrzymujących szkielet i przyspieszenie regeneracji kości. Jeśli jednak masz już osteoporozę, dobór ćwiczeń skonsultuj z lekarzem!
  • Jeść dania obfitujące w wapń i wit. D3, np. twaróg, jogurty, ryby (np. sardynki, łosoś).
  • Odstawić używki – palenie papierosów, picie napojów z kofeiną i alkoholu przyspiesza utratę masy kostnej.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA