Do ok. 30. roku życia wydłużają się, grubieją i nasączają się wapniem. Aby w późniejszym wieku nie traciły składników mineralnych, nie były słabe i łamliwe, należy przestrzegać kilku zasad.
1. Dodaj wapń. Najważniejsze jest dostarczanie odpowiedniej ilości budulca. Kobiety w okresie rozrodczym potrzebują ok. 1000 mg wapnia dziennie. Znajdziesz go w mleku (300 mg w 250 ml), żółtym serze, czekoladzie, orzechach, sardynkach.
2. Jadaj zdrowo. Kościom szkodzą: tłusty nabiał, nadmiar soli i alkoholu, a także fosfor (zawarty m.in. w zupach w proszku). Unikaj jedzenia tych produktów.
3. Dostarczaj hormonów. Chronią one kości przed osteoporozą. Dlatego, jeśli zbliżasz się do okresu menopauzy i nie ma przeciwwskazań, stosuj hormonalną terapię zastępczą lub naturalne fitoestrogeny.
4. Bądź aktywna. Gdy się ruszasz, procesy budowy kości zostają pobudzone. Rodzaj aktywności fizycznej najlepiej dobrać do upodobań. Doskonałe jest pływanie, bo wzmacnia mięśnie będące podporą dla kości, a także szybkie marsze, jazda na rowerze.
5. Nie rezygnuj ze słońca. Pod jego wpływem w skórze wytwarza się wit. D (wystarczy 10 minut spaceru, bez filtrów UV). Zwiększa ona wchłanianie wapnia i pobudza procesy kościotwórcze.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!