Otyłość i brak aktywności fizycznej mogą zwiększać ryzyko wystąpienia potrójnie negatywnego raka piersi

Otyłość nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego, ale także pogarsza rokowanie co do przeżycia pacjentów ze jzdiagnozowanym już nowotworem/ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Otyłość oraz brak aktywności fizycznej mogą zwiększać ryzyko wystąpienia szczególnej postaci nowotworu piersi tzw. potrójnie negatywnego raka piersi – donoszą badacze naukowcy z Women’sHealth Initiative na łamach czasopisma Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
/ 23.07.2012 09:24
Otyłość nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego, ale także pogarsza rokowanie co do przeżycia pacjentów ze jzdiagnozowanym już nowotworem/ fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Potrójnie negatywny rak piersi charakteryzuje się brakiem obecności receptorów dla estrogenu, progesteronu i tzw. receptorów HER2na komórkach nowotworowych. Występuje on w około 10–20% przypadkach nowotworów sutka i łączy się z raczej niekorzystną prognozą wynikającą z ograniczonych możliwości leczenia tej postaci guza piersi.

Rak piersi nie jest tylko jedną chorobą. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się skomplikowana kombinacja wielu chorób” – tłumaczy dr Amanda Phipps, autorka pracy – „Fakt, że odkryliśmy, co może przyczyniać się do zachorowania na potrójnie negatywnego raka piersi, jest wyjątkowy, ponieważ tak naprawdę biologicznie ten podtyp nowotworu różni się od innych postaci raka sutka”.

W badaniu przeanalizowane dane od 155723 kobiet. Porównano przy tym poziom BMI oraz aktywność fizyczną wśród 307 pacjentek z rozpoznaniem potrójnie negatywnego raka piersi i 2610 kobiet z rakiem piersi z pozytywnymi receptorami estrogenowymi. Udowodniono na tej podstawie, że panie z wyższym BMI i małą aktywnością fizyczną miały o 35% większe ryzyko zachorowania na potrójnie negatywnego raka piersi i o 23% zwiększoną szansę rozwinięcia raka piersi z receptorami estrogenowymi. Natomiast u kobiet z wysoką aktywnością fizyczną zaobserwowano odpowiednio o 23% i 15% mniejsze ryzyko wymienionych postaci nowotworu sutka.

„Dotychczasowe badania oraz metaanalizy udowadniały związek pomiędzy otyłością a wzrostem ryzyka zachorowania na raka z receptorami estrogenowymi” – tłumaczy dr Phipps – „To badanie powoduje, że trzeba postawić pytanie o możliwą rolę czynników wzrostu oraz reakcji zapalnej w rozwoju raka piersi, na które odpowiedź uzyskamy dopiero po przeprowadzeniu badań z większą ilością pacjentek ze znanymi podtypami nowotworów piersi, szczególnie potrójnie negatywnego raka piersi”.

Polecamy: serwis Nowotwory

Źródło: Science Daily/kp 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA