Pamiętaj o numerze 112

Numer ratunkowy -112/ fot. Fotolia
Już w lipcu zostanie uruchomiony zintegrowany system odbierania telefonów alarmowych. System powiadamiania ratunkowego musi być gotowy przed Euro 2012, aby obcokrajowcy mogli uzyskać pomoc w swoim języku - czytamy w "Gazecie Wyborczej" w artykule "Z numerem 112 bezpieczniej".
/ 14.03.2011 11:15
Numer ratunkowy -112/ fot. Fotolia

System powiadamiania ratunkowego to jeden z największych projektów publicznych w Polsce. Prace nad jego stworzeniem pochłonęły już 520 mln zł. Jest to olbrzymie wyzwanie, jednak warto się go podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo obywateli.

Niestety prace nad systemem trwają w Polsce już kilka lat i wciąż korzystamy z prowizorycznego i nieskutecznego systemu. Obecnie osoba, która chce wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112, łączy się z policją lub strażą pożarną, a nie z centrum ratunkowym.

Docelowo system będzie się składał z kilku powiązanych elementów.

- Centra Powiadomień Ratunkowych (CPR) będą działać przy urzędach wojewódzkich. Ich zadaniem będzie przyjmowanie zgłoszeń. Teleoperator otrzyma dane dzwoniącego, a także zlokalizuje jego miejsce pobytu. Następnie dane zostaną przekazane odpowiednim jednostkom.

- Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna z Centralną Bazą Danych (PLI CBD) jest bazą danych o abonentach. Prace nad tym projektem mają zostać zakończone do końca marca. Baza ta będzie z jednej strony otrzymywała informacje z firm telekomunikacyjnych, z drugiej zaś dane z Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

- Ogólnopolska Sieć Teleinformatyczna 112 będzie miała za zadanie kierowanie połączeń do odpowiednich służb. Sieć będzie łączyła ze sobą centra powiadamiania ratunkowego, jednostki ratunkowe (policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne), centra zarządzania kryzysowego oraz inne instytucje.

- System informatyczny będzie niezbędnym elementem umożliwiającym przyjmowanie, rejestrację i obsługę połączeń.

Zobacz też: ICE - w nagłym wypadku!

Źródło: "Gazeta Wyborcza", 14.03.2011/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA