ICE - w nagłym wypadku!

ICE - w nagłym wypadku!
ICE to skrót od „In Case of Emergency”, czyli “w nagłym wypadku”. Stosuje się go najczęściej w dwóch formach: karty i kontaktu wpisywanego do telefonu komórkowego. Szczególnie przydatna jest ta druga opcja, gdyż umożliwia ratownikom szybkie skontaktowanie się z bliskimi osoby poszkodowanej.
Marta Słupska / 03.10.2016 13:24
ICE - w nagłym wypadku!

ICE - ale po co?

Ogromną zaletą skrótu ICE jest to, że jest on zrozumiały na całym świecie. Odpowiednie oznaczenie w telefonie komórkowym lub noszenie przy sobie takiej karty może nawet uratować życie poszkodowanego, gdyż pozwala ratownikom, strażakom i policjantom skontaktować się z najbliższą dla poszkodowanego osobą i uzyskać informację m.in. o jego grupie krwi, alergiach, chorobach czy przyjmowanych lekach.

Zobacz też: Ważne numery ratunkowe

Skąd taki pomysł?

Pomysł związany z ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników. Zauważyli oni, jak trudno jest czasem skontaktować się z bliskimi ofiar i zdobyć informacje, które mogą zadecydować o zdrowiu i życiu ofiary wypadku.

Jak wygląda karta ICE?

Na karcie ICE znajdziemy:

  • imię i nazwisko osoby, do której należy karta;
  • 3 numery telefonów do osób, które zostaną powiadomione o ewentualnym wypadku;
  • ale: na karcie nie ma informacji o grupie krwi, ponieważ lekarz i tak musi przeprowadzić próbę krzyżową przed transfuzją.

W jakich sytuacjach karta się przydaje?

Zwróćmy uwagę, że karta ICE nie jest istotna tylko i wyłącznie w przypadku wypadków komunikacyjnych, ale także wtedy, gdy zgubi się dziecko, gdy ktoś straci przytomność lub nie będzie potrafił podać swoich danych osobowych.

Zobacz też: Jak zawiadomić o nagłym wypadku?

Dla kogo?

ICE jest przeznaczona dla wszystkich: dzieci, dorosłych, osób starszych, ludzi zarówno chorych, jak i zdrowych.

Jak zdobyć kartę ICE?

Wpisać skrót ICE do telefonu może każdy. Jak jednak zdobyć kartę? W oddziałach lub na stronie internetowej PCK należy kupić zdrapkę ze specjalnym kodem, za pomocą którego trzeba zalogować się na specjalnej stronie, podać swoje dane i kontakty do trzech osób. Plastikową kartę otrzymamy pocztą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA