Paradontoza jest zapaleniem przyzębia. Nieleczona może nawet prowadzić do wypadania zębów. Choroba przez długi czas pozostaje w ukryciu. Szacuje się, że aż 70% Polaków ma paradontozę – tak duży odsetek chorych wynika z tego, że mało kto z nas zna objawy tego schorzenia.
Skąd się bierze paradontoza?
Paradontoza atakuje tkanki przyzębia, powodując stany zapalne. Najprostszą drogą do niej jest nieprzestrzeganie higieny jamy ustnej, najczęściej nieregularne mycie zębów. Chorobę powodują bowiem chorobotwórcze drobnoustroje, które gromadzą się w miejscu, gdzie zęby stykają się z dziąsłami. Jeśli osad ten nie jest usuwany, zmienia się w kamień nazębny, ten zaś z czasem prowadzi do powstawania obrzęku i bólu. W konsekwencji zaś dziąsła cofają się, a zęby mogą wypadać.
Leczenie parodontozy zależy od stopnia rozwoju choroby. Początkowo pomaga usuwanie kamienia u stomatologa, a także regularne szczotkowanie zębów. W zaawansowanych stadiach choroby konieczna jest pomoc chirurga szczękowego. Jakie są inne sposoby na paradontozę? Zobacz na filmie.
Zobacz też:
Sposoby leczenia paradontozy
Wszystko o nieświeżym oddechu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!