Plamki, guzki, zaczerwienienia miejsc intymnych – kiedy do lekarza?

Są takie schorzenia, które widać na pierwszy rzut oka – a przynajmniej wywołują one niepokój na tyle, że czujemy potrzebę pilnego skontaktowania się z lekarzem. Aby je jednak dostrzec, trzeba znać swoje ciało i… regularnie się mu przyglądać.
Marta Słupska / 14.11.2018 10:21

Zdarza ci się oglądać swoje miejsca intymne? Wydaje ci się, że nie ma takiej potrzeby? Jesteś w błędzie – warto to robić regularnie, by nie przeoczyć niepokojących zmian. Co powinno nas zaniepokoić?

Plamki, guzki, zaczerwienienia miejsc intymnych

Wszelkie zmiany wyglądu waginy – plamki, torbiele, guzki, zmiany koloru warg sromowych czy wydzieliny z pochwy – powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa. Aby je zauważyć, powinnyśmy przynajmniej od czasu do czasu przyglądać się tej części naszego ciała.

Każda kobieta obowiązkowo powinna znać naturalny wygląd swoich miejsc intymnych, ich wrażliwość na dotyk, zasady działania i funkcjonowania narządów rodnych. Tylko wtedy może wyłapać niepokojące objawy, zauważyć, że coś się zmieniło i że może to mieć negatywny związek z jej zdrowiem intymnym. Taka znajomość swoich miejsc intymnych powoduje, że pacjentka jest też w stanie lepiej dopełnić procedury terapeutycznej związanej ze stosowaniem żelów czy globulek dopochwowych
– powiedział nam dr Tomasz Basta z Intima Clinic.

Doktor Basta opisał dla nas przypadki, które wiążą się ze zmianą wyglądu miejsc intymnych i które powinniśmy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Przeczytacie o nich w galerii.

Zobacz też:
Musisz to wiedzieć, jeśli ich używasz. Zadałyśmy ginekologowi 7 ważnych pytań o płyny do higieny intymnej
Bez skrępowania! Zadałyśmy ginekologowi 10 wstydliwych pytań, których nie miałabyś odwagi zadać w gabinecie

Ekspert: lek. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!