Problemy zagubionego dziecka

Dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem, a także z poranną pobudką! Jednak jest kilka sposobów, które znacznie ułatwią te czynności.
Zagubione dziecko jest niezwykle samotne, a rodzice niewiele od niego wymagają. Konsekwencją tego są problemy w nauce i w relacjach z ludźmi. Dzieci te częściej ulegają wypadkom, chorują na alergie i astmę, co ma stanowić podświadome dążenie do zwrócenia na siebie uwagi.
/ 28.06.2011 14:37
Dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem, a także z poranną pobudką! Jednak jest kilka sposobów, które znacznie ułatwią te czynności.

Słabe wyniki w nauce

Straty w potencjałach zagubionego dziecka nie tyle wynikają z tego, co rodzina wobec niego robi, ile raczej z tego, czego nie robi. Rodzice niczego od niego nie oczekują, może poza tym, aby nadal było takie grzeczne i „niewidzialne”. Brak oczekiwań i wymagań ze strony rodziców przekłada się na brak wymagań od siebie samego, w rezultacie zagubione dziecko nie rozwija swoich wrodzonych możliwości.

Problemy zdrowotne – próba zwrócenia na siebie uwagi

Wegscheider (op. cit.) na podstawie obserwacji własnych twierdzi, że wśród tych dzieci jest wielu astmatyków i alergików, przypadków moczenia nocnego, zaburzeń jedzenia (gł. otyłości), że dzieci te często miewają wypadki – wszystkie te symptomy służą podświadomej chęci zwrócenia na siebie uwagi i troski rodziców.

Przeczytaj: Kozioł ofiarny w rodzinie z problemem alkoholowym

Problemy w relacjach

W zakresie potencjału emocjonalnego dominuje uczucie osamotnienia, wyuczona postawa, która połączona jest z doświadczeniem lęku, niepewności, smutku. Brak elementarnej wiedzy na temat ludzkich interakcji powoduje, że zagubione dziecko jest praktycznie wyeliminowane z sukcesów w życiu społecznym. Wejdzie w życie dorosłe z przekonaniem, że jest niezdolne do nawiązywania głębszych relacji z innymi. Podobnie dzieje się z potencjałem umysłowym, połączenie niskich oczekiwań i słabego poczucia własnej wartości skutkuje deficytem także w sferze rozwoju intelektualnego.

Zobacz też: Terapia dla alkoholików

Życie duchowe

Jedynie w aspekcie ewolucji duchowej zagubione dziecko ma szansę pogłębionego rozwoju, pisze Wegscheider. Dzieje się tak, ponieważ sprzyjają temu oswojenie z samotnością, izolacją, rozwój myślenia abstrakcyjnego, życie bez rywalizacji, a więc czynniki tradycyjnie uważane za sprzyjające rozwojowi życia duchowego.

Ale zarówno w tej sferze, jak i sferze potencjału wolicjonalnego powstaje pytanie, na ile wybory podejmowane przez zagubione dziecko są naprawdę wolne. Dopóki pozostaje we władaniu mechanizmów psychologicznych narzuconych mu przez alkoholowy system, w gruncie rzeczy nie ma wyboru, twierdzi Wegscheider.

Optymistyczne jest, uważa Wegscheider, że gdy Zagubione Dziecko trafi na terapię, istnieje duża szansa na postępy, problemem jest, żeby na nią w ogóle trafiło.

Fragment pochodzi z książki Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu autorstwa Andrzeja Margasińskiego (Wydawnictwo Impuls, 2011). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA