Przeszczep komórek wątroby zakończony sukcesem

Schemat przedstawiający sposób, w jaki mikrogranulki w metodzie radioembolizacji podawane są do wątroby/ fot. Alert Media Communications
Ośmiomiesięcznemu niemowlęciu cierpiącemu na ostrą niewydolność wątroby przeszczepiono pół roku temu komórki tego narządu. Transplantacja polegała na wstrzyknięciu w podbrzusze komórek wątroby – czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Pierwszy na świecie przeszczep „tymczasowej wątroby”.
/ 18.11.2011 12:38
Schemat przedstawiający sposób, w jaki mikrogranulki w metodzie radioembolizacji podawane są do wątroby/ fot. Alert Media Communications

Iyaad Syed potrzebował natychmiastowej pomocy, gdyż infekcja wirusowa zniszczyła jego wątrobę. Dziecko wymagało dializ i sztucznego wspomagania oddychania. Lekarze przeszczepili więc chłopcu komórki wątroby pobrane od dawcy, które miały pełnić rolę tymczasowego przeszczepu. Aby system immunologiczny Iyaada nie odrzucił przeszczepu, komórki wstrzyknięto w osłonie z substancji chemicznych pobranych z alg. Komórki wątroby przejęły funkcję narządu, a w tym czasie wątroba zregenerowała się. Obecnie, po upływie pół roku, wątroba dziecka jest niemal w pełni sprawna.

Zastosowana przez londyńskich lekarzy metoda jest szansą dla pacjentów cierpiących na ostrą niewydolność wątroby. Konieczne jest jednak przeprowadzenie kolejnych prób, by sprawdzić dokładną skuteczność takich przeszczepów.

W Wielkiej Brytanii co roku umiera 100 chorych, którzy nie mogą się doczekać na dawcę wątroby.

Zobacz też: Przeszczep narządów

Źródło: www.rp.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA