Rak szyjki a cytologia

Rak szyjki a cytologia
Cytologia wymazu z kanału szyjki macicy to badanie, które powinna wykonywać każda kobieta, która ukończyła 25 rok życia lub wcześniej, jeżeli rozpoczęła współżycie płciowe. Jeżeli badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości, powinno być powtarzane co 3 lata.
/ 09.06.2010 16:03
Rak szyjki a cytologia

Badanie cytologiczne wymazu z kanały szyjki macicy polega na pobraniu specjalną szczoteczką z dwóch miejsc z szyjki macicy złuszczonego nabłonka, a następnie na jego ocenie pod mikroskopem. Wynik badania do niedawna informował pacjentkę jedynie do której tzw. grupy cytologicznej należy – pacjentka wiedziała, że dwie pierwsze grupy są prawidłowe a III, IV i V oznaczają, że coś jest nie tak.

Wyniki badania cytologicznego

Obecnie większość ginekologów stosuje nową metodę opisu cytologii, która dostarcza więcej informacji, zarówno dla kobiety jak i lekarza prowadzącego. Najważniejsze jest to czy w badanej próbce nabłonka znajdują się komórki prawidłowe czy nieprawidłowe lub chociaż podejrzane. Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie w szyjce macicy zmian przedrukowych mogących być podłożem do rozwoju raka szyjki lub samego raka, nawet w bardzo wczesnym stadium. Metoda ta umożliwia także ocenę, czy w nabłonku nie ma cech infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest bardzo silnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki.

Czytaj też: Rak szyjki macicy - rokowanie i statystyka

Profilaktyka i leczenie

Regularnie wykonywana cytologia jest metodą przesiewową wykrywania raka szyjki macicy. Rak szyjki jest nowotworem, który późno daje objawy kliniczne, a jeżeli już się pojawią, są mało specyficzne i niekorzystnie wpływają na rokowanie – zazwyczaj świadczą o naciekaniu przez komórki nowotworowe sąsiednich narządów. Cytologia pozwala wykryć zmianę przedrakową, czyli nieprawidłowe komórki w nabłonku szyjki macicy, a także raka w bardzo wczesnym stadium, gdy jest on zmianą ograniczoną i nie zdążył jeszcze rozprzestrzenić się na inne struktury.

Znalezienie takich zmian pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia – leczenie we wczesnym stadium daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie, a samo leczenie jest dużo mniej agresywne niż w stadiach bardziej zaawansowanych, może być jedynie miejscowe i nie wymagać wycięcia całego narządu rodnego, jak jest to konieczne w późniejszych stadiach.

Kobiety, u których wykryto pewne nieprawidłowości podczas badania lub takie, które mają zwiększone ryzyko rozwoju raka, powinny mieć wykonywane cytologię co roku.

Czytaj też: Objawy raka szyjki macicy

Cytologia nie boli, nie trwa długo i jest powszechnie dostępna. Każda kobieta koniecznie powinna się badać, dzięki temu może wygrać walkę o życie. Cytologia jest metodą z wyboru w walce z rakiem szyjki macicy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA