Rak tarczycy pomoże w wale z innymi nowotworami

Specjalne białko będące produktem genu obecnego w raku tarczycy może być nie tylko lekiem na nowotwory, ale także markerem nowotworowym./ fot. Fotolia
Najnowszy pomysł naukowców z Mayo Clinic może dziwić. Badacze chcą bowiem leczyć nowotwory stosując gen pochodzący z komórek raka tarczycy. Zmutowany gen, który jak do tej pory sądzono przyspiesza wzrost komórek nowotworowych, tak naprawdę hamuje ich rozwój.
/ 06.08.2011 00:54
Specjalne białko będące produktem genu obecnego w raku tarczycy może być nie tylko lekiem na nowotwory, ale także markerem nowotworowym./ fot. Fotolia

W komórkach jednego z podtypów raka tarczycy – raku pęcherzykowatym, odkryto bardzo dziwne białko, utworzone z połączenia dwóch innych występujących w prawidłowych komórkach. Proteina, o której mowa, oznaczana PAX8/PPARγ powstaje dzięki mutacjom jakie zachodzą w materiale genetycznym komórek rakowych. Jednak wbrew wcześniejszym ustaleniom nie tylko nie przyspiesza ona wzrostu guza, a działa wręcz przeciwnowotworowo. 

Pierwsze próby na zwierzętach z zastosowaniem genu  PAX8/PPARγ wypadły bardzo pomyślnie. Guzy u myszy poddanych działaniu genu rosły nawet 4 razy wolniej niż u zwierząt pozbawionych białka PAX8/PPARγ w walce z rakiem.

To jednak nie wszystko. Białko  PAX8/PPARγ może również posłużyć jako ważny marker nowotworowy.

Rak tarczycy jest jednym z częstszych nowotworów. Niestety do tej pory jedna z jego postaci – rak pęcherzykowy - jest wręcz nie do odróżnienia od łagodnego gruczolaka pęcherzykowego bez wykonania operacji i wycięcia guza. Obecność białka PAX8/PPARγ może pomóc zidentyfikować raka pęcherzykowego wcześniej i tym samym uratować tysiące osób od niepotrzebnej operacji.

„W wyniku operacji tarczycy może dojść do wielu komplikacji, jednak zastosowanie markerów pomoże zapobiec tysiącom niepotrzebnych zabiegów.” - tłumaczy dr Reddi - „Mimo, że jesteśmy dopiero na początku drogi miło będzie przyglądać się jak nasze odkrycie znajduje zastosowanie w medycynie.”

Zobacz też: Guzek tarczycy – czy to może być rak?

Źródło: MedicalXpress/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA